wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przejazdy kolejowe we Wrocławiu pod specjalnym nadzorem. Jakie działania podejmują miasto i kolejarze? [WIDEO]

Redakcja www.wroclaw.pl,
Przejazd kolejowy we Wrocławiu PKP
Przejazd kolejowy we Wrocławiu

Dodatkowa sygnalizacja świetlna przy ulicy Zwycięskiej, patrole miejskich służb, policji i Straży Ochrony Kolei. A także „pogotowie kolejowe” z lotnymi dyżurami w okolicach nowych rogatek. To tylko niektóre z działań Urzędu Miejskiego Wrocławia i kolejarzy, które poprawiają bezpieczeństwo na strzeżonych przejazdach kolejowych na terenie miasta. W piątek, 1 lipca kolejna odsłona tej akcji.

Reklama

Od 12 czerwca, czyli od powrotu kursowania pociągów na linii kolejowej nr 285 Wrocław-Świdnica, doszło do 22 niebezpiecznych zdarzeń, w trakcie których zostały uszkodzone rogatki. Niemalże wszystkie awarie przy ulicy Zwycięskiej i przy ul. Buforowej we Wrocławiu były spowodowane złamaniem przepisów przez kierowców, którzy wjeżdżali na torowisko nie mogąc później z niego zjechać. Rogatki na tych przejazdach zamykają się automatycznie.

Takie zachowanie kierowców to nie tylko wykroczenie, które kończy się mandatem w wysokości do 2000 zł, ale także śmiertelne zagrożenie, zarówno dla ludzi w samochodach jak i pasażerów pociągu. Dlatego wspólnie z kolejarzami apelujemy o rozsądek i nie wjeżdżanie za rogatki, gdy niemożliwy jest zjazd z torowiska. Zadbajmy o zdrowie swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Uszkodzenie rogatek alarmuje maszynistę

Każdego roku na przejazdach kolejowych w całej Polsce ginie około 50 osób, dlatego gdy tylko doszło do pierwszych niebezpiecznych sytuacji – decyzją prezydenta Wrocławia – przy rogatkach na ulicy Zwycięskiej i Buforowej zaczął pełnić służbę patrol Nadzoru Ruchu MPK, a w kolejnych dniach także Straż Miejska Wrocławia i policja. W kolejnych dniach liczba niebezpiecznych sytuacji zdecydowanie zmalała, jednak wciąż pojedyncze uszkodzenia rogatek powodowały utrudnienia w ruch i korki na południu Wrocławia.

Cały system jest tak zbudowany, że jeśli rogatki dotkną pojazdu, czujnik od razu wymusza przejście na tryb awaryjny. Dzięki temu maszynista pociągu otrzymuje informację o tym, że przejazd nie jest zabezpieczony i może dostosować prędkość i zadbać o bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy. Ponowne uruchomienie rogatek trwało jednak często ponad godzinę i powodowało utrudnienia w ruchu – mówi Zbigniew Komar, koordynator w Wydziale Inżynierii Miejskiej UMW.

Lotne patrole PKP, dodatkowa sygnalizacja i akcja edukacyjna

Dlatego też, po spotkaniu prezydenta Wrocławia z dyrektorem dolnośląskiego oddziału PKP PLK ustalono, że „pogotowie kolejowe” zaczęło pełnić dodatkowe lotne dyżury w okolicach nowych rogatek, tak aby móc szybko naprawiać uszkadzane przez kierowców szlabany. Dodatkowo - by jeszcze mocniej poprawić bezpieczeństwo - miasto uruchomi w najbliższych dniach dodatkowy, tymczasowy sygnalizator świetlny przed rogatkami przy ulicy Zwycięskiej, gdzie dochodziło do największej liczby niebezpiecznych zdarzeń i uszkodzeń szlabanów. 

Pociągi niemal od początku funkcjonowania tej linii nie jeżdżą zgodnie z rozkładem, co jest efektem właśnie uszkodzeń rogatek. Mamy nadzieję, że teraz to się zmieni i przypominamy: na miejscu są kamery i wszystkie zarejestrowane przypadki łamania przepisów i uszkodzeń rogatek są wysyłane do odpowiednich służb, dlatego kierowcy mogą spodziewać się mandatów
Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK

Ratusz pracuje z kolejarzami także nad innymi rozwiązaniami technicznymi, ale kluczowa jest edukacja i prewencja, dlatego miejskiej służby pełniące dyżury w okolicach  rogatek przekazują kierowcom ulotki przypominające o zasadach ruchu drogowego, a w autobusach miejskich i tramwajach wyświetlane będą specjalne filmy i grafiki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl