wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Peruwiańczyk we Wrocławiu zajmuje się Hiszpanią

Erik Maita, fot. Tomasz Walków

Erik Maita jest przykładem obcokrajowca, który do Wrocławia przyjechał pracować w międzynarodowej korporacji. Takich jak on jest coraz więcej. Niektórzy mają inny kolor skóry, znają po polsku kilka słów i we Wrocławiu próbują ułożyć sobie życie. Z myślą o takich, jak Erik, ich rodzinach i pracodawcach przygotowujemy swojego rodzaju poradnik.

Reklama

Erik Maita od lutego 2016 r. pracuje we wrocławskim oddziale Google’a. Ma 27 lat, pochodzi ze stolicy Peru – Limy. Najbardziej związany jest z trzema miastami, w których mieszkał: Cuzco w południowej części Peru oraz nad Oceanem Spokojnym – Piura i Trujillo. Opowiadając o swoim kraju, mówi, że zjeździł go wzdłuż i wszerz, bo jego praca polegała na zakładaniu startupów. Poza Peru jest od 2013 r. Najpierw pracował m.in. w Kostaryce, później wyjechał do Francji, gdzie oprócz pracy także studiował i zrobił studia magisterskie na kierunku zarządzanie i markteting.

„Peruwiańskie” konsultacje dla Hiszpanii

Erik Maita jest doradcą i konsultantem dla hiszpańskich małych i średnich firm, chcących się reklamować przez Google’a. Przyjeżdżając  do nowego miasta i kraju, stara się poznać jego historię. Wie, że Wrocław był kiedyś miastem niemieckim. – Dużo daje mi to, że moja dziewczyna jest Ukrainką. Opowiada mi o historii Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Erik i dodaje, że wcześniej o Polsce wiedział tyle, że to kraje z podobnymi… flagami, z kolorami białym i czerwonym. Niewykluczone, że teraz jego rodacy będą chcieli dowiedzieć się więcej o Polsce. W czerwcu 2016 r., w drugiej turze wyborów prezydenckich w Peru wygrał Pedro Pablo Kuczynski (wnuk, polskich Żydów z Wielkopolski) biznesmen polskiego pochodzenia, który w latach 2005-2006 pełnił urząd premiera.

Tęskni za przyjaciółmi i jedzeniem

Po raz pierwszy do Wrocławia na rozmowy kwalifikacyjne przyleciał w listopadzie 2015 r. Został przyjęty, więc w grudniu przyjechał podpisać umowę najmu mieszkania. Wrócił do Peru na 3-tygodniowe wakacje i 15 lutego 2016 r. zameldował się gotowy do pracy we wrocławskim oddziale Google’a. Rodzice i dziadkowie, gdy usłyszeli, że jedzie do pracy do Wrocławia, nie wiedzieli, gdzie to jest. – Mama zapytała tylko, czy dalej już nie mogłem pracować [śmiech]. Była zdziwiona, ale powiedziała, że jeśli mi to odpowiada, to powinienem jechać. Umówiliśmy się, że gdy wrócę, to opowiem jak było. Po czerech miesiącach najbardziej brakuje mu przyjaciół i peruwiańskiego, specyficznego jedzenia. - Podróżując, nauczyłem się szybciej nawiązywać przyjaźnie i znajomości. To się przydaje w nowych miejscach. Co do jedzenia, to nie mając peruwiańskich specjałów, polubiłem ruskie pierogi i żurek serwowany w chlebie - dodaje Erik. Dzień we Wrocławiu Informacje o mieście miał od znajomych z Google>>'<>'<

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach przygotowujemy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach znajdą się takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Czytaj więcej:

Artykuł przygotowany we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Przejdź na stronę główną portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl