4. Ogrody światła na Dolnym Śląsku. 5 miejsc, które warto odwiedzić
Garden of Lights Ogród Światła w zoo Wrocław. Wystawa "Dzika Afryka" Tomasz Hołod
Garden of Lights Ogród Światła w zoo Wrocław. Wystawa "Dzika Afryka"

Polacy pokochali ogrody świateł. Zimą, po zmroku, oprószone śniegiem wyglądają szczególnie pięknie i przyciągają rzesze odwiedzających. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać w weekend albo podczas świąt na Dolnym Śląsku, żeby podziwiać rozświetlone zwierzęta, rośliny, postacie znane z filmów albo zabytkowe, zamkowe mury.

Ogrody światła można dziś spotkać w kilku miastach w Polsce. W Warszawie i Krakowie zobaczymy rozświetloną, magiczną krainę smurfów, w Szczecinie świat Piotrusia Pana, w Chorzowie postacie z opowieści "Piękna i Bestia", a w Gdyni z "Pinokia". Takich pełnych blasku miejsc nie brakuje również we Wrocławiu i w okolicy. Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia ogrodów świateł i iluminacji z Dolnego Śląska.

Powiększ obraz: <p>Garden of Lights z zoo Wrocław&nbsp;</p> Tomasz Hołod
Garden of Lights z zoo Wrocław

Garden of Lights Ogród Światła "Dzika Afryka" w zoo Wrocław

W „Dzikiej Afryce”, czyli Ogrodzie Świateł – Garden of Lights we wrocławskim zoo można po zmroku podziwiać rozświetlone żyrafy, lwy i małpy - najbardziej rozpoznawalne gatunki zwierząt tego kontynentu. Ambasadorami multimedialnego projektu są pingwiny przylądkowe, którym przy okazji zwiedzania wystawy można pomóc.

• Ogród świateł jest otwarty po zamknięciu zoo: w dni powszednie w godzinach 17.00-20.00, a w weekendy i święta 17.00-21.00. Wystawa będzie zamknięta jedynie 24 i 31 grudnia, choć zoo będzie tego dnia czynne. Garden of Lights można oglądać do 3 marca 2024 r. włącznie.

Więcej szczegółów, m.in. o cenach biletów, znajdziecie w tekstach poniżej poniżej.

Zimowa Pergola, czyli świąteczne iluminacje przy Hali Stulecia we Wrocławiu

Zimowa Pergola to pokazy świątecznej iluminacji z muzyką w tle, a także miejsce spotkań w Bistro i Restauracji Tarasowej. Tu poczujecie magię świąt. Pergola została oświetlona setkami lampek, które mienią się w rytmie świątecznych melodii.

• Pokazy iluminacji odbywają się codziennie od 16:00 do 22:00, co 20 minut.

Więcej szczegółów w poniżej.

Lumina Park w Zamku Topacz koło Wrocławia

Lumina Park - wyjątkowa atrakcja dla dzieci i dorosłych - w Zamku Topacz pod Wrocławiem. Tym razem tematem przewodnim są „Filmowe Opowieści”. W Lumina Park będzie można odkryć tajemnice, jakie kryje Narnia, spotkać Pocahontas, zanurzyć się w prehistorycznym świecie Parku Jurajskiego i poznać dinozaury. Rozświetlone oczywiście.

• Lumina Park jest czynny od wtorku do niedzieli od 16.00 do 21.00 (do 14 stycznia, później od 16.30) do godz. 21.00 (ostatnie wejście o 20.00). Park jest zamknięty w poniedziałki (za wyjątkiem 25.12 i 1.01, kiedy będzie czynny).

Więcej informacji w linku poniżej.

Ogrody Świateł w Zamku Książ w Wałbrzychu

Jeśli lubicie wieczorne iluminacje, świetnym pomysłem na weekendową wycieczkę za miasto będą Ogrody Świateł w Zamku Książ. To zaledwie godzina drogi samochodem albo pociągiem od Wrocławia. Plenerowa trasa wiedzie przez rozświetlone ogrody Książa, których historia sięga XVIII w. Zobaczycie też dekoracje, które nawiązują do historii zamku i zamkowego życia, m.in.: dworzan na książęcym balu, zamkowe koty, iluminacje na licznych fontannach oraz pojedynek rycerzy. Przy okazji o tej porze roku w Zamku Książ można też zobaczyć wystawę Magia świąt.

Powiększ obraz: <p>Ogrody Światła w Zamku Książ</p> Zamek Książ
Ogrody Światła w Zamku Książ

Ogrody Świateł w Palmiarni w Wałbrzychu

Druga część trasy Ogrodów Światła znajduje się w pobliskiej Palmiarni przy ul. Wrocławskiej 158 w Wałbrzychu, jakieś 2,5 km od Książa. Zwiedzanie zaczyna się na świeżym powietrzu, na terenie ogrodów Palmiarni, a później przenosi się do rozświetlonego wnętrza budynku. Tu, w otoczeniu egzotycznych roślin zobaczycie iluminacje lemurów, kolorowych papug, motyli, ryb i ptaków. Jest też podświetlana, czterometrowa żyrafa, krokodyl i wieloryb.

• Ogrody Świateł w Zamku Książ i Palmiarni są czynne: niedziela - czwartek od 17.00 do 20.00, piątek - sobota od 17.00 do 21.00. Kasy w zamku są czynne godzinę krócej, Palmiarnia - kasy są czynne 45 minut krócej.

Więcej informacji m.in. o cenach biletów do Ogrodów Świateł w Zamku Książ i Palmiarni poniżej.