4. Odrestaurowano historyczny herb Wrocławia. Można go podziwiać w najstarszym liceum w mieście
Na zdjęciu odrestaurowany, historyczny herb Wrocławia w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Poniatowskiego fot. Oleksandr Poliakovsky

Historyczny herb Wrocławia, odnaleziony w czasie remontu, pod warstwami farby na ścianie auli w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Poniatowskiego we Wrocławiu został odrestaurowany. Towarzyszą mu efektownie odtworzone i chroniące go muzy. W liceum uczyła się ponad sto lat temu Edyta Stein. Zainteresowani zobaczeniem malowidła będą mogli to zrobić po wcześniejszym umówieniu się i uzgodnieniu terminu w sekretariacie szkoły.

W niezwykłym, bo najstarszym we Wrocławiu I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Poniatowskiego, odkryto niezwykłe malowidło. W czasie prac remontowych w licealnej auli natrafiono na ponad stuletnie godło naszego miasta, którego chronią dwie muzy. Specjaliści od konserwacji zabytków zakończyli właśnie odnawianie cennego odkrycia.

Co znajdziemy na zabytkowym herbie Wrocławia?

Malowidło zdobi północną ścianę auli w ILO. Zajmuje powierzchnię ok. 95 metrów kwadratowych. W jego centrum znajduje się herb Wrocławia z XVI wieku z tarczą z głową św. Jana Chrzciciela, patrona miasta i z czterema tarczami wokół.
Przez ostatnich kilka miesięcy trwały prace pozwalające odzyskać jego blask. Ekipa konserwatorów na podstawie zdjęcia archiwalnego i projektu skrupulatnie malowała każdy detal herbu oraz reszty wyjątkowego malowidła.

Chętni mogą oglądać odnowiony herb po uzgodnieniu w sekretariacie ILO

Malowidło wykonane jest w stylu art deco. Prawdopodobnie jeszcze przed wojną herb został zamalowany przez Niemców. Zainteresowani zobaczeniem malowidła będą mogli to zrobić po wcześniejszym umówieniu się i uzgodnieniu terminu w sekretariacie szkoły.
Renowacja malowidła kosztowała 115 tysięcy złotych. Wcześniej aula przeszła generalny remont, który także była finansowany ze środków gminy Wrocław. Kosztował on ponad 510 tys. złotych.
Prace nadzorował Zarząd Inwestycji Miejskich.