WROCŁAW Uniwersytet Medyczny: Instytut Chorób Serca leczy także dzieci

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Nowy bezpłatny parking na Leśnicy już gotowy!

Wrocławskie Inwestycje informują, że zakończyła się budowa parkingu P+R przy ulicy Rubczaka, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Wrocław Leśnica. Inwestycja została zrealizowana, teren uporządkowany, a kierowcy i rowerzyści już niebawem będą mieć do dyspozycji 66 bezpłatnych miejsc postojowych.

Reklama

Skrót najważniejszych informacji

  • Zakończyły się prace przy budowie parkingu P+R przy dworcu Wrocław Leśnica.
  • W lipcu zostanie oddanych do użytku 66 bezpłatnych miejsc dla samochodów oraz wiaty dla rowerów.
  • Koszt inwestycji to 3,4 mln zł

Zasada działania nowego parkingu jest prosta: zostawiamy samochód na obrzeżach miasta i przesiadamy się na komunikację zbiorową, omijając wrocławskie korki i unikając konieczności szukania płatnego miejsca w centrum.

Galeria zdjęć

Podróż pociągiem z Leśnicy na dworzec Wrocław Główny zajmuje zaledwie kwadrans. Bardziej pasuje MPK? Z nowego parkingu do pętli „Leśnica” (skąd odjeżdżają tramwaje i autobusy) można dojść spacerem w pięć minut.

Parking jest praktyczny i ekologiczny 

W ramach inwestycji kierowcy otrzymali do dyspozycji 66 miejsc postojowych. Wśród nich wydzielono trzy stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami oraz dwa dedykowane samochodom elektrycznym. Projekt zrealizowano z naciskiem na ekologię:

  • większość miejsc wyłożono płytami ażurowymi, co pozwala na naturalne i skuteczne retencjonowanie deszczówki;
  • teren oświetla 15 nowoczesnych, energooszczędnych latarni LED;
  • posiadacze jednośladów zyskali bezpieczną, zadaszoną wiatę w standardzie Bike & Ride.

Poza miejscami parkingowymi wybudowano bezpieczne chodniki (wykonane z kostki i nawierzchni mineralno-żywicznej), jezdnie manewrowe oraz specjalne rampy i schody ułatwiające poruszanie się osobom o ograniczonej mobilności. Teren wyposażono również w ławki i kosze na śmieci.

Zobacz parking na wideo

Zwieńczeniem prac był tzw. „zielony finał”. W obrębie Leśnicy posadzono 20 nowych drzew (w tym klony, jarzęby i wiśnie ptasie) oraz imponującą liczbę ponad 6,5 tysiąca krzewów – głównie trzmieliny i śnieguliczki.

Przesiadki na komunikacje zbiorową mają unijne wsparcie

Budowa parkingu kosztowała blisko 3,4 mln zł. Zadanie zostało wsparte funduszami unijnymi w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027.

Wrocław od 14 lat sukcesywnie powiększa sieć parkingów przesiadkowych (pierwszy taki obiekt powstał na Psim Polu w 2012 roku). Do momentu otwarcia parkingu na Leśnicy mieszkańcy mają we Wrocławiu dostęp do 2808 miejsc w ponad 35 lokalizacjach. W ciągu ostatnich 5 lat miasto przeznaczyło na ten cel blisko 40 mln zł.

Więcej o wrocławskich parkingach P&R przeczytasz w naszym raporcie „Park&Ride we Wrocławiu. Prawie trzy tysiące miejsc postojowych w systemie P&R w latach 2020-2025”.

Powstaje pięć kolejnych P+R 

Zakończenie prac na Leśnicy to element szerszej strategii miasta. W toku są m.in. roboty przy pętli na Swojczycach (na 166 miejsc), a w trybie „zaprojektuj i wybuduj” przygotowywane są kolejne obiekty o łącznej wartości niemal 24 mln zł (z czego ok. 10 mln zł pochodzi z dofinansowania z UE). Powstaną one przy:

  • stacji Wrocław Pracze – 85 miejsc,
  • przystanku kolejowym Wrocław Wojnów Wschodni – 60 miejsc,
  • przystanku kolejowym Wrocław Zakrzów – 50 miejsc,
  • u zbiegu ulic Wołowskiej i Żmigrodzkiej – aż dwa parkingi na blisko 160 pojazdów.

Wszystkie te działania mają przynieść sprawną alternatywę dla poruszania się autem po zakorkowanych ulicach centrum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama