3. Inwestycje
  4. Oto najwyższe wieże we Wrocławiu. Pierwszą dziesiątkę otwiera Sky Tower, a zamyka ją kościół na Ostrowie Tumskim
Na zdjęciu: mierząca 212 metrów wieża Sky Tower - najwyższa we Wrocławiu wroclaw.pl
Na zdjęciu: mierząca 212 metrów wieża Sky Tower - najwyższa we Wrocławiu

Przy ulicy Sikorskiego powstaje wieża, która stanie się drugą najwyższą we Wrocławiu, natomiast przy Fabrycznej planowany jest wieżowiec, który przerośnie Sky Tower. To pretekst do sprawdzenia pierwszej dziesiątki największych wież w mieście, w której dominują kościelne – jest ich pięć. Najwyższa z nich stoi na Ostrowie Tumskim.

Na wroclaw.pl informowaliśmy o planach budowy czterech biurowców przy ulicy Fabrycznej (do przeczytania tutaj). Jeden z nich ma osiągnąć wysokość 214 metrów. To oznacza, że o 2 metry przerośnie Sky Tower i stanie się najwyższą wieżą – i jednocześnie budynkiem – w mieście. Jako że inwestycja ma dopiero pozwolenie na budowę, a plany mogą się zmienić, pomijamy ją w rankingu.

Uwzględniamy natomiast wieżę biurową Quorum, ponieważ ona jest w budowie. Gdy osiągnie 140 metrów i 35 poziomów, przewyższy katedrę z Ostrowa Tumskiego o 43 metry, dzięki czemu stanie się drugą najwyższą we Wrocławiu.

W rankingu jest także inna, mieszkalna, wieża Quorum. Jej wysokość to 73 metry. Zaprojektowano w niej około 330 mieszkań na ponad 20 piętrach.

Budowany przy ulicy Sikorskiego Quorum to grupa pięciu budynków, które są oznaczone literami od A do E. 140-metrowa wieża biurowa to B, a 73-metrowa mieszkalna to C. Pozostałe budynki – A, D i E – będą biurowcami z lokalami dodatkowymi. Jako pierwszy pozwolenie na użytkowanie uzyskał Quorum D, o czym w październiku pisaliśmy tutaj.

W zestawieniu najwyższych dominują wieże kościelne, których jest pięć:

• wieża katedry na Ostrowie Tumskim,
  • bazyliki garnizonowej przy Rynku,
  • kościoła salezjanów na Ołbinie,
  • świątyni franciszkanów na osiedlu Powstańców Śląskich
  • i wieża kolegiaty Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Całą dziesiątkę pokazujemy w galerii zdjęć.