3. Wiadomości z regionu
  4. Pierwsi kierowcy stracili auta za jazdę po alkoholu
Kierowca mercedesa zatrzymanego przez policjantów ze Zgorzelca prowadził auto mając dwa promile alkoholu Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, materiały prasowe

Na Dolnym Śląsku policjanci zajęli ostatnio osiem samochodów na podstawie nowego przepisu, który mówi o konfiskacie auta za jazdę pod wpływem alkoholu. Prowadzących auta po spożyciu alkoholu było dużo więcej.

Nowy zapis – wszedł w życie 14 marca, mówi on, że samochód straci kierowca, który będzie miał powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi. Bez względu to, czy brał udział w wypadku lub innym zdarzeniu drogowym, czy nie.

Procedura wygląda tak, że policja zajmuje auta, a prokurator postanawia, czy skierować sprawę do sądu – bo to tam zapada ostateczna decyzja o konfiskacie samochodu.

Żółty mercedes za dwa promile

Na Dolnym Śląsku są już pierwsi kierowcy, którzy ponoszą konsekwencje kierowania pod wpływem alkoholu.

Od 14 marca do 22 marca policjanci zajęli na Dolnym Śląsku zajęli osiem samochodów, których właściciele prowadzili pod wpływem alkoholu.
Podkomisarz Przemysław Ratajczyk, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Jednym z pierwszych był luksusowy mercedes. U kierującego nim 42-latka policjanci ze Zgorzelca stwierdzili prawie dwa promile alkoholu.

Lecz liczba osób zatrzymanych za jazdę po spożyciu alkoholu lub pod jego wpływem jest znacznie większa. Między 14 a 24 marca 2024 policjanci zatrzymali na Dolnym Śląsku aż 276 osób, które prowadziły po spożyciu alkoholu.