4. Międzynarodowy Dzień Przewodnika w Centrum Historii Zajezdnia
Uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Dwie kobiety, po lewej w beżowym żakiecie, po prawej w czerwonej koszulce z napisem "Przewodnik Wrocław" fot. Tomasz Hołod

W sobotę 24 lutego wielu turystów mogło być rozczarowanych, bo samodzielnie musieli zwiedzać Wrocław i okolice. Powód? Zlot przewodników miejskich, sudeckich i turystycznych z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika w Centrum Historii Zajezdnia. Imprezę zorganizował klub przewodników i pilotów „Rzepiór”, który działa przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia.

Przewodnicy na zlot nieprzypadkowo wybrali Centrum Historii Zajezdnia. Powodem jest wystawa główna „Wrocław 1945–2016”, która obrazuje powojenną historię naszego miasta. To tu można zobaczyć czekan Janusza Fereńskiego, który pomógł mu we wspinaczce na Broad Peak w 1975 roku, pierwszą wrocławską batutę Tadeusza Strugały, wieloletniego dyrektora Wratislavia Cantans oraz tajemnice skrywane w szufladzie Tadeusza Rożewicza.

Powiększ obraz: <p>Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika w Centrum Historii Zajezdnia (24 lutego 2024)</p> Tomasz Hołod

Nagrody, przemówienia i szkolenia

Międzynarodowy Dzień Przewodnika był okazją do wręczenia nagród i podziękowań dla najbardziej zasłużonych w branży.

Na uroczystości obecny był m.in. prezydent miasta Jacek Sutryk. Przemawiając do przewodników, zwrócił uwagę na ich ważną społeczną rolę:

– Aby Wrocław mógł umacniać się jako miasto chętnie odwiedzane przez turystów, potrzeba nieustannej troski, a także wielkiego nakładu pracy. Cieszę się i dziękuję, że w tym ważnym przedsięwzięciu swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera nas grono tak znakomitych fachowców, promując nasze lokalne dziedzictwo oraz współdziałając na rzecz rozwoju gospodarki turystycznej Dolnego Śląska – powiedział Jacek Sutryk.

Po oficjalnych obchodach przewodnicy rozpoczęli część szkoleniową, którą otworzył Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. Następnie wysłuchano wykładów o Cmentarzu Grabiszyńskim i ofercie Centrum Historii Zajezdnia w kontekście powojennych losów Wrocławia.