wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Kolejne oszustwo „na policjanta”. 81-letnia wrocławianka straciła prawie 23 tys. złotych
starsza kobiet z telefonem komórkowym, zdjęcie ilustracyjne shutterstock
starsza kobiet z telefonem komórkowym, zdjęcie ilustracyjne

Kolejna z mieszkanek Wrocławia dała się oszukać przekazując nieznanemu mężczyźnie blisko 23 tys. zł w gotówce oraz kosztownościach. 81-latka zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej oszust podający się za policjanta i powiedział, że jej pieniądze oraz zgromadzone w domu kosztowności są zagrożone.

Reklama

Nakłoniona przez rozmówcę kobieta postanowiła przekazać posiadane pieniądze i biżuterię w "bezpieczne ręce" wyrzucając je w reklamówce przez balkon. Gotówka wraz z pozostałymi kosztownościami zniknęły bezpowrotnie.

Wrocławscy policjanci przypominają: Policja NIGDY nie prosi o przekazywanie pieniędzy - nie daj się oszukać!

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji lub tak jak w opisanym przypadku zagrożone są zgromadzone w domu kosztowności oraz pieniądze.

Telefonować może też fałszywy(a) wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie żeby uniknąć kary więzienia należy "zorganizować" pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Wykorzystują oni zaufanie szczególnie osób starszych i wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden - wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, ostrzegajmy nasze babcie, dziadków i osoby starsze przed tego typu oszustami. O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112.

Źródło: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl