wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. „Hej tato, to mój nowy numer” – uważaj na oszustów, są bezwzględni
Zdjęcie ilustracyjne: mężczyzna z telefonem. Shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne: mężczyzna z telefonem.

O oszustwach „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pana z banku” itd. piszemy regularnie, jednak wciąż udaje im się znaleźć kolejne ofiary. Tym razem konto przestępcy zasilił 63-letni mężczyzna: przelał mu kilkanaście tys. złotych. Był przekonany, że pomaga finansowo córce. O sprawie poinformowała dolnośląska policja.

Reklama

Z mieszkańcem powiatu ząbkowickiego oszust skontaktował się za pomocą komunikatora internetowego. Podał się za jego córkę, poinformował go, że ma uszkodzony telefon i nie może zadzwonić, a do tego ma problem z bankowością elektroniczną. Poprosił o pomoc w opłaceniu zaległych rachunków. „Córka” miała mu odesłać pożyczoną kwotę w ciągu kilku najbliższych dni.

"Tato, potrzebuję pieniędzy"

Mężczyzna, chcąc pomóc własnemu dziecku, spełnił prośbę rzekomej córki i przelał na konto przestępcy 13,5 tys. zł. Zorientował się, że coś jest nie w porządku, bo oszustowi wciąż było mało: zażądał kolejnego przelewu – tym razem 4 tys. zł. Zgłosił sprawę na policję, jednak na razie nie odzyskał wpłaconych pieniędzy.

Policja: "Nie bądźmy łatwowierni!"

Pamiętajmy, by do każdej prośby finansowej, zwłaszcza tej, którą otrzymujemy przez telefon, podchodzić z dużą dozą ostrożności. W takich sytuacjach nie można działać pochopnie. Sprawdźmy w każdy możliwy sposób, czy faktycznie kontaktuje się z nami osoba z naszego otoczenia bądź rodziny.
Podkom. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Policja przypomina również, by nie przesyłać zdjęć karty płatniczej, ponieważ zapisane na niej dane mogą posłużyć do zrealizowania płatności. Ta sama porada dotyczy również danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej. 

Źródło: KWP

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl