4. 27. Finał WOŚP we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 27. w drugą niedzielę 2019 roku - 13 stycznia. We Wrocławiu na mieszkańców czekało wiele atrakcji a świętowanie trwało cały weekend. W stolicy Dolnego Śląska zebrano na pewno ponad milion złotych. Wciąż trwa liczenie pieniędzy.

W niedzielę, 13 stycznia na wrocławskich ulicach kwestowało ponad tysiąc wolontariuszy. W całym kraju było ich ponad 120 tysięcy. – Z orkiestrą gram już dziewiąty raz. To wspaniałe uczucie kiedy możemy pomagać innym i bić kolejne rekordy. Pomimo deszczu puszki bardzo szybko się nam zapełniają – powiedziała Natalia, która kwestuje razem z Mileną, zbierającą pieniądze dla WOŚP po raz drugi.

Do godziny 23.00 w niedzielę wynik ze wszystkich sztabów w stolicy Dolnego Śląska wyniósł 1 018 513,98 zł, z czego największy wrocławski sztab zebrał 511 333,71 zł, a sztab ZHP ok. 100 tysięcy złotych. Cały czas trwa liczenie pieniędzy, które zakończy się w poniedzałek.

Główne uroczystości związane z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu trwały na placu Nowy Targ. Tradycyjnie pojawiła się na nim grupa rekonstrukcyjna Pancerni Strzegom, wolontariusze Muzeum Motoryzacji Topacz wraz z członkami Towarzystwa Automobilowego Topacz przygotowali wystawę zabytkowych samochodów z lat 50. 60. i 70. oraz zaprezentowali zabytkowy sprzęt strażacki.

Przed południem balonem stratosferycznym w kosmos wystartował Krasnal Niepodległy, który wzniósł się na wysokość 25 km. Dodatkowo na wszystkich czekały stoiska gastronomiczne, foodtrucki i punkty z gorącymi napojami. O godz. 20.00 tegoroczny finał zakończyło Światełko do Nieba.

– Cieszę się, że kolejny raz wrocławianie i wrocławianki otworzyli swoje gorące serca i portfele. To niezwykle ważne i bardzo za to dziękujemy – powiedział ze sceny na placu Nowy Targ prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który otrzymał pamiątkowy orkiestrowy medal, a także przypomniał o wystawionych przez siebie aukcjach na Wielką Orkiestrę Śwątecznej Pomocy. Do końca stycznia można licytować lot balonem z prezydentem (obecna cena to niemal 4,5 tys. złotych) oraz pierwszy numer startowy na czerwcowy nocny półmaraton (obecnie 3383 zł).

Czytaj też: Wylicytuj lot balonem z prezydentem Jackiem Sutrykiem – WOŚP

Czytaj też: Prezydent przekazał na aukcję WOŚP pierwszy numer startowy na półmaraton

Wieloletnią tradycją wrocławskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jednym z najważniejszych punktów programu jest Biała Niedziela, podczas której także w tym roku można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich.

Biała niedziela to jeden z ważnych elementów #wroclaw.skiego finału #WOŚP. W siedzibie Urzędu Miejskiego na pl. Nowy Targ bezpłatnie zbadacie https://t.co/1cMjgoBiEg poziom cukru, tkanki tłuszczowej oraz ciśnienie. #WOSP2019 pic.twitter.com/UPAaLpDCRX

— Portal wroclaw.pl (@PortalWroclawpl) 13 stycznia 2019

27. Finał WOŚP we Wrocławiu

Koncert / Eventy / Akcje społeczne / Zdrowie / Dla wszystkich
Termin od 11 January 2019 do 13 January 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Pomaganie jest dziecinnie proste

„Pomaganie jest dziecinnie proste” to hasło tegorocznej zbiórki, z której środki będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Fundacja WOŚP przez lata działalności zakupiła urządzenia medyczne za kwotę ponad 700 mln zł. W zeszłym roku padł absolutny rekord – ludzie dobrej woli przekazali Orkiestrze ponad 126 mln złotych.

Wrocławski Finał. Trzy dni, trzy sceny

Podczas trwającego od 11 do 13 stycznia wrocławskiego Finału wystąpiło kilkudziesięciu wykonawców, reprezentujących wszystkie pokolenia i niemal wszystkie gatunki muzyczne.

Finałowe koncerty odbywały się na trzech scenach:

• w Starej Piwnicy przy ul. Krupniczej
  • w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego
  • na placu Nowy Targ

W niedzielę, 13 stycznia, w Starym Klasztorze zagrali Acid Drinkers, Alpha Dog, Wowa i Bemy. Na scenie plenerowej na placu Nowy Targ wystąpili: Strain, Nadija, Alicja Janosz, Chorzy, Tymon Tymański, jedna z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr dętych Fanfara Transilvania oraz specjalny projekt Wroclove Guitar Top w składzie: Leszek Cichoński, Krzysztof Pełech, Jacek Krzaklewski, Maciej Mazurek, Maciej Burniak, Bartek Miarka, Marek „Stingu” Popow, z którym, przy gitarowych przebojach wszech czasów, rozpoczniemy odliczanie do Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019.