wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Finał WOŚP 2023. Jurek Owsiak ogłosił cel 31. Finału Wielkiej Orkiestry. Znamy też datę

W środę, 12 października w samo południe Jurek Owsiak ogłosił cel 31. Finału WOŚP. – Miejcie żar, miejcie ogień w sercach! To będzie kolorowa niedziela – mówił podczas konferencji szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawdź, kiedy odbędzie się Finał WOŚP 2023 i na jaki cel będą zbierane pieniądze.

Reklama

Finał WOŚP 2023. Kiedy się odbędzie?

Już wiadomo, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 29 stycznia 2023 roku. W tę niedzielę, tradycyjnie na ulice polskich miast wyjdzie 120 tys. wolontariuszy ze skarbonkami, natomiast już w grudniu ruszą różnego rodzaju formy zbiórek elektronicznych. 

Orkiestra bardzo łączy nas wszystkich. Potrzebna jest też dla naszego ducha. Dla naszej solidarności, którą my - Polacy mamy w DNA.
Jerzy Owsiak, szef WOŚP

Szef WOŚP zapowiedział też, że w ciągu najbliższego tygodnia w całej Polsce ruszy rejestracja sztabów Wielkiej Orkiestry.

WOŚP 2023. Co można wylicytować? 

Zbiórkę pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspierają również wyjątkowe aukcję. W tym roku można wylicytować m.in. gitarę, która powstała z okazji obchodów Roku Dobrych Relacji. Instrument przekazał na aukcję honorowy patron tegorocznego finału WOŚP we Wrocławiu, Jacek Sutryk. 

Gitara to nie jedyny przedmiot, który przekazał na licytację prezydent Wrocławia. Na aukcji znalazła się także koszulka na 75-lecie Śląska Wrocław (z autografami zawodników), a także numer startowy 1. na 9. Nocny Wrocław Półmaraton. 

Znany krytyk kulinarny i patron wrocławskiego Festiwalu Europa na Widelcu, Robert Makłowicz przekazał na WOŚP narty firmy Stöckli i autograf właściciela. 

Wrocławskie MPK przekazało na aukcję  „STAR(y), ale jary dźwig MPK” (typu DS. 0125K), na podwoziu STAR 266. Michał Maliczkiewicz z Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia wystawił na aukcję Przejazd „Fredrusiem”, czyli zabytkowym autobusem, który od połowy lat 70. XX uświetniał większość ważnych wydarzeń we Wrocławiu. 

Jak wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? 

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na wsparcie WOŚP jest przekazanie darowizny. Można to zrobić na kilka sposobów. W czasie finału Wielkiej Orkiestry można wrzucić do puszki pieniądze, a także wziąć udział w licytacji z której dochód przekazany jest na WOŚP. Innym sposobem na wsparcie Wielkiej Orkiestry jest zrobienie przelewu na konto fundacji albo comiesięczne wsparcie. Numer konta oraz wszystkie potrzebne informacje dotyczące przekazania darowizny znajdują się na stronie WOŚP. 

Aby wspomóc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można również przekazać 1% podatku na rzecz WOŚP. 

Ile trzeba mieć lat żeby zostać wolontariuszem WOŚP?

Wolontariuszem WOŚP może zostać każdy, bez względu na wiek. Aby to zrobić, potrzebne jest porozumienie wolontariackie. W przypadku wolontariuszy, którzy nie ukończyli 13. roku życia, porozumienie musi podpisać opiekun. Wszystko dlatego, że zgodnie z przepisami, zawartymi w Kodeksie Cywilnym, osoby poniżej 13 roku życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych. 

Wolontariusze w wieku 13-18 lat mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takiej sytuacji, opiekun musi napisać oświadczenie w którym wyraża zgodę na zawarcie porozumienia wolontariackiego. Jest to warunek konieczny, aby zawarte porozumienie miało moc prawną. 

Jak zgłosić dziecko do WOŚP?

Osoby nieletnie, które chcą zaangażować się w wolontariat podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą zgłosić się do Sztabu WOŚP wraz ze swoim prawnym opiekunem. Można także zarejestrować się online, uzupełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Fundacji.

Cel 31. Finału WOŚP. Na co będą zbierane pieniądze?

 Po raz pierwszy Finał będzie dotyczył wszystkich, i młodych, i starszych– zapowiedział Jerzy Owsiak. I ogłosił, że w 2023 r. Fundacja będzie zbierała pieniądze na walkę z sepsą, chorobą, która jest zabójcą wielu pacjentów. Szansą na uratowanie im życia, jest szybkie rozpoznanie i najnowocześniejszy sprzęt na świecie, który chce kupić Fundacja. Hasło 31. Finału to „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.

Ile pieniędzy zebrano podczas Finału WOŚP 2022?

30 stycznia 2022 odbyła się jubileuszowa, 30. edycja Finału WOŚP. Celem zbiórki było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Do akcji włączyły się 1633 s z całej Polski, w tym oczywiście również z Wrocławia. 

Ostatecznie udało się zebrać 224 376 706,35 zł, czyli ponad 13,5 miliona złotych więcej niż przed rokiem.

Deklarowana kwota, zebrana we Wrocławiu, podana na zakończenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 31 stycznia 2022, to 136 282 325 zł. 

W ciągu 30 Finałów Fundacji WOŚP udało się zebrać łącznie ponad 1,75 mld złotych, za które zakupiono blisko 70 tys. urządzeń  informuje WOŚP.

Czy WOŚP jest organizacją pozarządową? 

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest organizacją pozarządową, która ma status organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że każdy podatnik może przekazać swój 1% podatku dochodowego na WOŚ. Według badań przeprowadzonych w 2021 roku, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy cieszy się największym zaufaniem społecznym spośród wszystkich instytucji i organizacji, które zostały objęte badaniom. 

31. Finał WOŚP we Wrocławiu - podsumowanie 

Jak co roku, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała także we Wrocławiu. W całej Polsce kwestowało łącznie ponad 120 tysięcy wolontariuszy, a w samym Wrocławiu, ponad tysiąc.  Podczas tegorocznego finału na wrocławskim Rynku stanęła scena oraz wesołe miasteczko. Tradycyjnie, wieczorem na Rynku puszczone zostało Światełko do nieba, które symbolizuje  wielkie serca wszystkich, którzy wspierają WOŚP. 

Choć dokładna suma zebranych pieniędzy nie jest jeszcze znana, to wiadomo, że w tym roku padł nowy rekord. Co więcej, tegoroczna suma znacznie przewyższa kwotę, którą zebrano w zeszłym roku. Podczas zeszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano we Wrocławiu 1 576 237 zł. Tegoroczna kwota wynosi 2 147 838,84 zł i wciąż rośnie.

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl