3. Inwestycje
  4. Konkurs Fasada Roku 2023. Można zagłosować na któryś z budynków z Wrocławia
Na ścianie budynku Wyszyńskiego 56 są płyty (autorstwa Leszka Zdeka) odzyskane z dawnej stołówki akademickiej Politechniki Wrocławskiej Baumit.pl

9 budynków z Wrocławia startuje w konkursie architektonicznym Fasada Roku 2023. Internauci (głosowanie trwa) przyznają wyróżnienie, jury zdecyduje o nagrodzie głównej (10 tysięcy złotych). Pokazujemy w galerii wszystkich kandydatów z naszego miasta.

Fasada Roku 2023 - kandydaci z Wrocławia

Fasada Roku 2023 to konkurs architektoniczny z pięcioma kategoriami. W jednej z nich – nowych budynków wielorodzinnych – są kandydaci z Wrocławia:

1. Calma 2, ulica Funka, projekt: Tomasz Marhall;
  2. Słodownia i Wytwórnia Kawy, ulica Jedności Narodowej, projekt: SRDK Studio Projekt;
  3. Lukum Porto – Stare Miasto, ul. Długa i Gnieźnieńska, projekt: AP Szczepaniak;
  4. Calma, ul. Kamieńskiego, projekt: PRO-ART Konopka;
  5. Nowe Miasto Jagodno (etap II), ul. Drabika, projekt: Pracownia Projektowa Atal;
  6. Długa 15, ul. Długa, projekt: AP Szczepaniak;
  7. Wille Miejskie, ul. Działoszyńska, projekt: Jacek Dobrzański z pracowni Perspective;
  8. Wyszyńskiego 56, ul. Wyszyńskiego, projekt: Zbigniew Maćków;
  9. Calma 3, ul. Fuka, , projekt: Tomasz Marhall.

Zdjęcia obiektów z Wrocławia zgłoszonych do konkursu są w galerii, natomiast głosowanie internautów trwa do 31 października na tej stronie. Na grudzień zaplanowano obrady jury, z kolei wyniki mają być ogłoszone nie później niż 29 lutego 2024 roku.

Konkurs Fasada Roku

Internauci przyznają swoje wyróżnienie, natomiast jury decyduje, który budynek zasługuje na nagrodę główną, która wynosi 10 tysięcy złotych w każdej kategorii.

Obiekty zgłoszone do konkursu oceniane są pod względem zastosowanej kolorystyki oraz struktury, podkreślających walory budynku oraz jego korelację z otoczeniem. Oceniana jest również dbałość o detale architektoniczne oraz, w przypadku budynków po renowacji, poszanowanie ich historycznej tradycji.
Organizatorzy

Kandydatów mogli zgłaszać architekci, projektanci, inwestorzy, wykonawcy i inni związani z branżą budowlaną. W Fasadzie Roku 2023 mogły startować budynki zakończone w terminie od 1 stycznia 2022 do 30 września 2023 r.

Fasada Roku to konkurs organizowany od 17 lat. Patronatem honorowym objęły go dwa oddziały (warszawski i poznański) Stowarzyszenia Architektów Polskich i Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: materiały organizatorów