wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Emeryci i renciści w 2024 roku zarobią więcej. Nowe limity

Od 1 czerwca 2024 roku zmieniają się limity dla pracujących emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Limity dorabiania do emerytury i renty są teraz wyższe, a więc można więcej dorobić. Zobacz szczegóły.

Reklama

1 czerwca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. Dolna granica zarobków, które można bez konsekwencji osiągnąć, przekroczy 5,7 tys. zł brutto, a górna 10,5 tys. zł brutto.

Emeryci i renciści zarobią więcej. Nowe limity

Limity, czyli graniczne kwoty przychodu, są uzależnione od średniej płacy krajowej, która jest podawana co trzy miesiące przez GUS. Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia mogą spowodować przychody z umów, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który jest podstawą wymiaru składek przy działalności gospodarczej.

Limity dorabiania dotyczą tylko tych osób, które dostają wcześniejszą emeryturę, czy rentę i podejmują lub kontynuują zatrudnienie. Te osoby, czyli panie przed 60 a panowie przed 65 rokiem życia, muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość wypłacanego przez nas świadczenia
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że jeśli przychód przekroczy – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. Od 1 czerwca pierwszy próg (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia) zwiększy się o ok. 425 zł, a drugi (130 proc. tego wynagrodzenia) o blisko 790 zł brutto.

Limity dla dorabiającego emeryta i rencisty w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 roku

- Limity zarobkowe zmieniają się cztery razy w roku. Przez najbliższe trzy miesiące tj. od czerwca do sierpnia br. granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5703,20 zł brutto. Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty - mówi Iwona Kowalska-Matis.

Jeśli miesięczny przychód, np. z umowy o pracę, przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1 czerwca 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłacane świadczenie – wyjaśnia rzeczniczka.

Kiedy ZUS może zmniejszyć emeryturę lub rentę

W sytuacji, gdy przychód będzie wyższy niż 5703,20 zł brutto, ale niższy niż 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która wynosi:

  • 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kto można dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń

Limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1780,96 zł brutto).  Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.

Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl