4. Dzień Otwarty MPK - piknik MPK ściągnął tłumy
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Dzień Otwarty MPK na zajezdni Gaj. Bartosz Mokrzycki
Dzień Otwarty MPK na zajezdni Gaj.

W sobotę 25 maja u zbiegu ulic Ślężnej i Kamiennej trwa Dzień Otwarty MPK - wielka coroczna komunikacyjna fiesta. Wrocławianie i turyści dopisali. Prezentowane są zabytkowe tramwaje oraz te najnowocześniejsze. Można wczuć się w rolę motorniczego - w prawdziwym tramwaju i na symulatorze. Poza tym moc atrakcji: karuzele, gry, zabawy, strefa gastro.

Największą atrakcją dni otwartych MPK jest możliwość poprowadzenia tramwaju. Po krótkim instruktażu samemu wsiada się za stery i jedzie - po terenie zajezdni oczywiście.

Dzień Otwarty MPK i młodzi miłośnicy komunikacji

I tym razem zainteresowanie było duże. W sobotę, chwilę po godzinie 11.00, kiedy to bramy zajezdni na Gaju przy ul. Kamiennej otworzyły się dla mieszkańców, rozdawane były vouchery na jazdę tramwajem dopiero na godzinę 13.00 i późniejsze. Rozchodziły się w mgnieniu oka.

- Hubert niemal od niemowlęctwa lubi tramwaje. Musieliśmy tu przyjść, aby mógł się przejechać. Syn zna trasy wszystkich linii tramwajowych, jakodjade.pl ma w głowie. Jeśli gra na komputerze, to nie w wyścigi czy strzelanki - jeździ tramwajem - opowiada Sylwia, mama Huberta. Właśnie odebrali vouvher na jazdę tramwajem i wybierali się na zwiedzanie zajezdni.

- Do szkoły też codziennie dojeżdżam tramwajem - dopowiada Hubert.

Podczas pikniku MPK nie można się było nudzić w oczekiwaniu na jazdę tramwajem. Czas można było spędzić np. przy symulatorze.

5-letni Igor jako pierwszy skorzystał z tej możliwości. Usiadł za konsolą kultowego tramwaju Konstal 105 i ruszył w miasto.

Powiększ obraz: Igor z tatą Rafałem "jadą" Konstalem 105 przez miasto. Fot. Bartosz Chochołowski
Igor z tatą Rafałem "jadą" Konstalem 105 przez miasto.

- Fascynuje się tramwajami. Tak chyba od drugiego roku życia ekscytuje się, gdy tylko na horyzoncie pojawia się tramwaj - opowiada Ania, mama Igora.

Jeden piknik, dwie zajezdnie MPK

Z zajezdni Gaj autobusy dowożą chętnych do zajezdni autobusowej przy Obornickiej. Tam można poznać pracę kierowców oraz zaplecza technicznego. Zobaczyć, co się dzieje z autobusem, gdy wraca na zajezdnię. Nie od razu jest odstawiany na plac postojowy.

Dzień Otwarty MPK 2024 jakie atrakcje?

W sobotę 25 maja na Gaju wiele się dzieje. MPK przygotowało m.in.:

• wystawę zabytkowego i nowoczesnego taboru,
  • przejazdy tramwajem i autobusem,
  • wycieczki tramwajem z przewodnikiem,
  • karuzelę i dmuchańce,
  • park linowy,
  • strefę maluszka,
  • występy artystyczne,
  • animacje i gry dla całej rodziny,
  • grę terenową z nagrodami,
  • strefę kucyków/hobby horse,
  • strefę wyzwań sportowych,
  • zieloną strefę odpoczynku i food truck,
  • pokaz pojazdów służb mundurowych,
  • zajęcia edukacyjne i kreatywne.

Piknik potrwa do godz. 16.00. Wstęp oczywiście wolny.