wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzisiaj jest Dzień bez Opakowań Foliowych (23 stycznia)
Kobieta wyciąga zakupy z płóciennej torby z napisem ,,Wrocław nie marnuje'' Magda Pasiewicz
Kobieta wyciąga zakupy z płóciennej torby z napisem ,,Wrocław nie marnuje''

Plastik wszystkim dobrze znany, ale czy aż tak bardzo kochany? Niezbędny? Słynne już zdjęcie konika morskiego trzymającego ogonkiem patyczek do ucha, wpłynęło na wyobraźnię chyba każdego kto je widział. Możliwe, że przyczyniło się do wycofania tych patyczków ze sprzedaży. Co z tą całą resztą plastikowych ,,udogodnień''?

Reklama

Plastik miał ułatwić nam życie. Zakupy łatwiej schować w jednorazową foliówkę, wziąć osobno zapakowany artykuł z półki sklepowej, czy kupić porcję posiłku, albo pomieszać kawę jednorazową łyżeczką. Za tą wygodę płacimy katastrofami ekologicznymi, a i nie wykluczone, że również truciem własnego organizmu przez bezpośredni kontakt żywności z plastikiem.

Dzień bez Opakowań Foliowych - 23 stycznia

To dobra okazja, by pomyśleć o codziennym zużyciu plastiku, który wykorzystywany jest niemal wszędzie. Trudno zrobić zakupy w dyskontach nie przynosząc ze sobą worka plastikowych odpadów. Najgorzej, jak zdarzy się takie śmieci wyrzuć do odpadów zmieszanych, albo - o zgrozo - do lasu. 

Jeśli koniecznie trzeba zrobić zakupy na szybko i trudno ominąć plastikowe opakowania, wystarczy później wrzuć je do odpowiedniego kontenera, czyli tego w kolorze żółtym. Jest on dedykowany odpadom plastikowym. 

– Im mniej plastiku tym lepiej. Dlatego warto ograniczyć jego wytwarzanie, np. poprzez rezygnację z kupna wód butelkowanych, plastikowych jednorazówek (kubeczki, talerzyki, worki i reklamówki). Jeśli jednak już musisz wyrzucić plastikowy kubek lub butelkę - przed segregacją opróżnij z zawartości, odkręć nakrętkę i zgnieć – podpowiada Ekosystem odpowiadający we Wrocławiu za zbiórkę śmieci. 

Od stycznia dodatkowe opłaty za plastik

Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Zmiany te, to jeden z rezultatów znowelizowanej w 2023 r. ustawy obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej - jak wyjaśnia ministerstwo. Przypomnijmy – jej celem było wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania wybranych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i wycofania niektórych produktów ze sprzedaży (dyrektywa single-use plastics – SUP).

Stawki opłaty za opakowania z tworzyw sztucznych zostały określone w rozporządzeniu na poziomie 20 gr dla kubków na napoje oraz 25 gr dla pojemników na żywność.

Wprowadzone rozwiązanie ma na celu zachęcić konsumentów do rezygnacji z nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań alternatywnych lub tych wielokrotnego użytku

Warto wspomnieć, że w Polsce już od ubiegłego roku obowiązuje zakaz wprowadzania do sprzedaży choćby wspomnianych plastikowych patyczków do uszu, czy patyków do balonów z plastiku oraz sztućców (widelców, noży, łyżek, pałeczek), talerzysłomekmieszadełek do napojów, pojemników na napoje i żywność wykonanych z polistyrenu ekspandowanego (styropianu).

Te restrykcje postępować będą konsekwentnie i w połowie roku (1 lipca 2024 r.) spodziewać się możemy kolejnego wycofania produktów. 

Idea Zero Waste jest prosta do wprowadzenia w życie i nie wymaga specjalnych nakładów pracy. Wystarczy sięgać po odpowiednie rzeczy, które są dostępne również we Wrocławiu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl