wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. DX – Wrocław. Nowe tablice rejestracyjne już są
Kliknij, aby powiększyć
Elżbieta Fedorowska, kierowniczka Działu Obsługi Rejestracji Pojazdów Urzędu Miejskiego Wrocławia z tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się na DX Tomasz Hołod
Elżbieta Fedorowska, kierowniczka Działu Obsługi Rejestracji Pojazdów Urzędu Miejskiego Wrocławia z tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się na DX

DX00001 – kierowca już odebrał pierwszą tablicę z DX na przedzie. Od 9 maja osoby rejestrujące samochody we Wrocławiu dostają "blachy" zaczynające się od DX. To oznacza, że po niespełna 25 latach skończyły się kombinacje z DW.

Reklama

DX – od takiej pary liter zaczyna się oznaczenie na nowych tablicach, które od kilku dni dostają kierowcy rejestrujący samochody we Wrocławiu. Pierwsza z DX na przedzie została wydana 9 maja 2024 roku: DX00001. Od około dwóch lat DX odbierają motocykliści.

DX po DW

Nowe oznaczenie jest potrzebne, ponieważ wyczerpały się wszystkie kombinacje zaczynające się od DW. Urzędnicy szacowali, że pula DW skończy się w drugiej połowie roku, ale stało się to szybciej, ponieważ zwiększyła się liczba rejestracji pojazdów.  

— Powodem zmiany wrocławskich tablic rejestracyjnych z DW na DX będzie wyczerpanie zasobu tablic z dotychczasowym wyróżnikiem — zapowiadał w grudniu Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia. — Fakt, że wrocławskie tablice będą zaczynały się od DX, reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa — dodał.

Białe tablice DW były wydawane od 1 lipca 1999 roku. Zastąpiły wtedy czarne blachy z białymi literami i cyframi.

Gdzie i za ile zarejestrować samochód we Wrocławiu?

We Wrocławiu pojazdy rejestruje się w Centrach Obsługi Mieszkańca:

 1. ul. Zapolskiej 4;
 2. pl. Nowy Targ 1-8;
 3. al. M. Kromera 44;
 4. ul. Legnicka 58 (CH Magnolia).

Aktualne godziny otwarcia podajemy w tekście „Trzy Centra Obsługi Mieszkańca we Wrocławiu od października czynne krócej”.

Całkowity koszt rejestracji samochodu to około 180 zł. Można płacić w kasie albo przelewem, lecz urząd prosi o płatności kartą na miejscu, ponieważ opłaty wahają się w zależności od rodzaju wydawanych druków oraz tablic.

Co jest wymagane przy rejestracji pojazdu?

Do rejestracji potrzebne są:

 • wniosek,
 • dowód własności pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • ubezpieczenie OC,
 • imienne pełnomocnictwo – w przypadku, gdy właściciel wysyła do urzędu pełnomocnika.

Po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, klient otrzymuje tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe na okres nieprzekraczający 30 dni.

Wniosek jest do pobrania na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przypominamy, że od lutego 2022 roku nie trzeba wymieniać tablic po zakupie pojazdu. To jedna formalność i jeden koszt mniej. Dawniej obowiązek dotyczył aut migrujących pomiędzy powiatami.

Wciąż jest obowiązek przerejestrowania auta w terminie do 30 dni od zakupu, tak aby w dokumentach widniał nowy właściciel.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl