Jakość powietrza: dobra

4. Trzy Centra Obsługi Mieszkańca we Wrocławiu od października czynne krócej [SZCZEGÓŁY, GODZINY OTWARCIA]

Błażej Organisty,

Na zdjęciu: mieszkańcy w Centrum Obsługi Mieszkańca w Magnolia Park UM Wrocławia
Na zdjęciu: mieszkańcy w Centrum Obsługi Mieszkańca w Magnolia Park

Od 3 października Urząd Miejski Wrocławia o dwie godziny skraca pracę trzech COM-ów: przy placu Nowy Targ oraz przy ulicach Bogusławskiego i Zapolskiej. Bez zmian pozostają godziny otwarcia punktu w Magnolii Park oraz centrów obsługi mieszkańca przy alei Kromera i ulicy Hubskiej. Magistrat zapewnia, że mieszkańcy będą obsługiwani sprawnie.

Centra Obsługi Mieszkańca czynne krócej. Godziny otwarcia

Władze miasta podjęły decyzję o skróceniu czasu otwarcia centrów obsługi mieszkańca (COM) Urzędu Miejskiego Wrocławia w trzech lokalizacjach:

• przy ulicy Zapolskiej 4,
  • przy placu Nowy Targ,
  • przy ulicy Bogusławskiego 10.

Wyżej wymienione punkty od 3 października będą obsługiwały zainteresowanych w godzinach od 8.00 do 15.15. Dotyczy to spraw związanych z:

• rejestracją pojazdów,
  • prawem jazdy,
  • dowodami osobistymi,
  • meldunkami,
  • nadaniem numeru PESEL,
  • działalnością gospodarczą.

Oszczędności, ale bez zwalniania pracowników

Zmiana jest formą oszczędności podyktowaną zapowiadaną podwyżką ceny energii elektrycznej dla samorządów.

Urząd sięga po to rozwiązanie, ponieważ jesienią i zimą zmniejsza się zwykle liczba klientów w godzinach popołudniowych. Arkadiusz Filipowski z UM Wrocławia zapewnia, że zmiana nie wpłynie na wydajność działania punktów. Wszyscy mieszkańcy załatwią sprawy efektywnie, mimo krótszego czasu pracy trzech centrów obsługi.

Jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o kwocie.

Skrócenie godzin pracy COM-ów w urzędzie miejskim jest jednym z wielu działań, mających na celu zmniejszenie zużycia energii. Na wskazanie konkretnych liczb musimy poczekać do pierwszego okresu rozliczeniowego, który zostanie porównany z analogicznymi, równoważnymi miesiącami z poprzednich lat. W obecnej sytuacji prognozowanie jest obarczone wieloma niewiadomymi  tłumaczy Marcin Obłoza z urzędu.

Kolejne pytanie, które może się nasunąć to: czy ktoś straci pracę? Bożena Bronowicka, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, zapewnia, że nie:

Zmiana nie wiąże się z redukcją zatrudnienia, bo nie zmniejszamy liczby załatwianych spraw. W okresie jesienno-zimowym inaczej rozkłada się ruch klientów w urzędzie. To tendencja zauważalna od lat. Klienci w tym okresie wolą załatwiać swoje sprawy wcześniej, dlatego zwiększamy obsadę pracowników na pierwszą zmianę. Liczba klientów po południu jest obecnie mniejsza o 60 procent w stosunku do miesięcy letnich i dlatego uznaliśmy, że mogą oni swobodnie załatwić swoje sprawy w nowym COM w Magnolii.

Centrum Obsługi Mieszkańca w Magnolii bez zmian

Urząd pozostawia dotychczasowe, dłuższe godziny otwarcia COM mieszczącym się w centrum handlowym Magnolia Park. Ten punkt pozostaje czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00 i w soboty od 9.00 do 16.00.

Nie zmieniamy godzin otwarcia COM w Magnolii, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym załatwienie spraw w dogodnym czasie. W godzinach przyjęć zabezpieczymy pełną obsadę okienek, jeżeli takie będzie zapotrzebowanie klientów  informuje Arkadiusz Filipowski z UM Wrocławia.

Przypominamy, że sprawy urzędowe można załatwiać także w dwóch innych centrach obsługi mieszkańców:

• przy al. Kromera 44 w godzinach od 8.00 do 15.15
  • przy ul. Hubskiej 8-16 w tych samych godzinach.