wroclaw.pl strona główna

PILNE Uwaga, gołoledź na wrocławskich drogach i chodnikach. Bieżące informacje [RAPORT]

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Jedyny taki, wrocławski "Okrąglak" ma nowego gospodarza

13 stycznia 2026 rozstrzygnięto przetarg na czynsz dzierżawczy słynnego okrągłego kiosku na pl. Kościuszki. Wiemy kto będzie nowym gospodarzem budyneczku na KDM-ie. Jesteście ciekawi?

Reklama

Jedyny w swoim rodzaju. Charakterystyczny „Okrąglak” na pl. Kościuszki (osiedle Przedmieście Świdnickie w samym sercu miasta) to jedno z takich miejsc, które są dla Wrocławian ważne, bo wiele osób ma związane z nimi wspomnienia. W końcu był z nami „od zawsze”! A teraz będzie tu nowy gospodarz. Kto? 

„Okrąglak” ma już 92 lata!

O historii „Okrąglaka”, przypomnianej przez Piotra Lisa, autora bloga „Wyszukane wyszperane”, pisaliśmy już w naszym portalu. W skrócie: kiosk ma ponad 90 lat - stanął na pl. Kościuszki (wówczas Tauentzienplatz) w 1934 roku, a zbudowano go według projektu Paula Heima – tego samego, który wraz z Hermannem Wahlichem odpowiadał za generalny plan zabudowy Sępolna, a z Albertem Kempterem projektował domy na tym osiedlu.

Poniżej zdjęcie "Okrąglaka", wykonane w latach 50. przez Stefana Arczyńskiego, należące do zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia (źródło: polska-org.pl).

Kiosk-kameleon

Przez dziesięciolecia „Okrąglak” zmieniał kolory: raz bywał brązowy, raz zielony albo czarny. Przeszedł niejeden remont, z czasem doczekał się węzła sanitarnego.

Zmieniały się także jego funkcje: przed wojną był punktem informacji turystycznej i sprzedaży biletów (w tym samolotowych), a po niej księgarnią, kioskiem RUCH-u, sklepem tytoniowym albo - jak do niedawna - kawiarenką.

Bywał też „aktorem”. 10 lat temu - o czym także pisaliśmy -  „zagrał” w teledysku C-BooL-a, czyli Grzegorza Cebuli i miał tam 68 mln wyświetleń.

Kto jest nowym najemcą?

Czym stanie się teraz? 13 stycznia 2026 rozstrzygnięto przetarg na czynsz dzierżawczy kiosku. W licytacji wzięło udział 13 zainteresowanych. Wygrała znana już Wrocławianom piekarnia Chleboteka, oferująca w swoich 9 punktach we Wrocławiu m.in.  pieczywo, ciasta i ciastka, delikatesy i lody.

– Trwają jeszcze procedury związane z tym postępowaniem i dopiero po nich będzie mogła być podpisana umowa – mówi Michał Guz z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama