4. Piękne bulwary powstały na odbudowanym nabrzeżu przy Michalczyka. Ale inwestor nie przewidział jednej rzeczy

Magdalena Pasiewicz,

Wybrzeże przy ul. Michalczyka z odbudowaną estakadą Magdalena Pasiewicz
Wybrzeże przy ul. Michalczyka z odbudowaną estakadą

Przy ulicy Michalczyka powstaje od kilku lat inwestycja mieszkaniowa i zielone bulwary nad Odrą. Niemal ukończone zostało też zawalone w katastrofie wybrzeże, które będzie kontynuacją nadodrzańskiej promenady. Ale... inwestor nie przewidział, że w ciągu pieszo-rowerowym, zbudowane przez niego schodki będą niebezpieczne. Co teraz?

Zabytkowe wybrzeże przy ul. Michalczyka odbudowane

Wody Polskie odpowiedzialne za inwestycję odbudowy nabrzeża przy ul. Michalczyka zadanie niemal ukończyły. Chodnik nowego wybrzeża został jednak zbudowany na innym poziomie niż reszta promenady. Różnicę wysokości terenu załatwiono schodkami. Mieszkańcy pytają: czy to rozwiązanie bezpieczne dla rowerzystów? A co z osobami z niepełnosprawnościami czy wózkami dziecięcymi?

Oj, będzie sporo wybitych zębów
pisze jeden z internautów.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu twierdzi, że inwestycja została zrealizowana zgodnie z nakazami Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu. Został odtworzony historyczny obiekt wraz z jego elementami, czyli w takim samym kształcie i na takiej samej wysokości jak pierwotnie. Ale nie konsultowali się z Gminą Wrocław w kwestii zachowania ciągłości ruchu pieszego i rowerowego.

- Nie było możliwości zrealizowania jej (estakady-przyp.red.) inaczej niż według uzgodnień z konserwatorem zabytków. Różnica poziomów, jaka pojawiła się po wyburzeniu dawnego ogrodzenia betonowego w tym miejscu, wynika z faktu, iż ścieżka rowerowa pod mostem z wyjazdem w stronę ul. Długiej została wykonana przez miasto i nie przewidywała wjazdu na teren obecnie udostępnionego nabrzeża - informuje RZGW.

Teren estakady nie dla rowerów?

Według wrocławskiego oddziału Wód Polskich, odbudowana estakada nie może być ścieżką rowerową ponieważ w jej połowie są o wiele wyższe schody, które uniemożliwiają poruszanie się tam rowerami. RZGW dodaje też, że stworzenie łagodnego wjazdu na teren estakady wymagałby dużej ingerencji w istniejącą ścieżkę, co wymagałoby też zawężenia jej szerokości.

- Zakres ten nie był objęty pozwoleniem na budowę ani umową z wykonawcą. Jedynym wyjściem z sytuacji jest przebudowa fragmentu połączenia ścieżki rowerowej pod mostem, to wymagałoby jednak wspólnych działań ze ZDiUM i byłoby osobną inwestycją. Wody Polskie pozostają otwarte na współpracę w przypadku chęci ewentualnych działań ZDiUM w tym zakresie - twierdzi RZGW.

Inaczej sprawę widzą wrocławscy urzędnicy

Działka, na której znajdują się schody należy do Skarbu Państwa i zarządzana jest przez Wody Polskie i nie ma styczności z chodnikami gminnymi. Również biegnąca pod mostem ścieżka promenady jest terenem zarządzanym przez spółkę Skarbu Państwa.

Obszar ten nie ma styczności z działką drogową, będącą własnością Gminy Wrocław. Gdyby tak było, moglibyśmy zgodnie z przepisami prawa wyegzekwować prawidłowe rozwiązania architektoniczne tak jak w przypadku wyjazdów z osiedla na jezdnię ulicy Michalczyka.
informuje Tomasz Sikora z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

- Mimo, że tereny nabrzeży Odry nie są własnością Gminy Wrocław, zależy nam bardzo aby nowa infrastruktura powstająca na obszarach administrowanych nie tylko przez Wody Polskie ale również inne podmioty, stanowiła pozbawioną barier spójną całość z miejskimi trasami pieszymi, rowerowymi i spacerowymi - dodaje Tomasz Sikora.

Powstające przy ul. Michalczyka osiedle mieszkaniowe Hossanovy było okazją do odbudowy zawalonej kilka lat temu zabytkowej estakady. Część osiedla jest ukończona i powstają tam zielone bulwary, które będą ciekawym miejscem rowerowych wycieczek. Kolejną część estakady wyremontuje Dom Development budujący po sąsiedzku kolejną inwestycję mieszkaniową. Na mapie Wrocławia będą to kolejne wybrzeża, gdzie z całą pewnością na rowerowe wycieczki jeździć będzie sporo wrocławian.

Zobacz w galerii zdjęć, jak obecnie wygląda teren przy ul. Michalczyka