3. Wiadomości z regionu
  4. Budowa S3 Bolków – Kamienna Góra. Zdjęcia z września: z góry i z dołu
Budowana trasa S3 na Dolnym Śląsku oraz wlot do tuneli drogowych, wrzesień 2023 GDDiKA
Budowana trasa S3 na Dolnym Śląsku oraz wlot do tuneli drogowych, wrzesień 2023

16 kilometrów i dwa tunele. Tak w telegraficznym skrócie można przedstawić ostatni dolnośląski odcinek drogi ekspresowej S3, budowany pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą. Powinien być przejezdny w przyszłym roku.

Budowa S3, drogi ekspresowej łączącej Bałtyk z pograniczem polsko-czeskim, trwa. We wrześniu do ruchu udostępniony został fragment od Kamiennej Góry do Lubawki – przedostatni na Dolnym Śląsku. Ostatnim w naszym regionie jest odcinek pomiędzy Kamienną Górą a Bolkowem. Zakończenie jego budowy planowane jest na połowę 2024 roku.

Jezdnie będą dwupasmowe z pasami awaryjnymi. Największe emocje wzbudzają jednak dwunawowe tunele drogowe: TS-26 i TS-32. Długość pierwszego, pomiędzy miejscowościami Sady Górne a Nowe Bogaczowice, to 2,3 kilometra. Drugi, niedaleko Gostkowa, jest zdecydowanie krótszy – 320 metrów.

1 września spółka PORR poinformowała o rozpoczęciu betonowania nawierzchni jednego z nich.

Budowa S3 Bolków – Kamienna Góra kosztuje ponad 1,5 miliarda złotych. Zamawiającym jest wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W budowę zaangażowane są spółki: DTŚ z Katowic, Inko z Krakowa, PORR z Warszawy i PORR Bau GmbH z Wiednia.

Budowa S3: jeszcze dwa odcinki i kawałek

Bolków – Kamienna Góra (16 km) to ostatnia część S3 na Dolnym Śląsku i jednocześnie przedostatnia w Polsce. Do ukończenia, również w 2024 roku, pozostaje fragment między Świnoujściem a Troszynem w województwie zachodniopomorskim (34 km).

W budowie na północy i południu kraju jest zatem 50 km. Długość całej S3 to 470 km. W użytkowaniu jest zatem 420 km. Z założenia droga ma prowadzić znad morza do Czech, ale… zamknięty pozostaje trzykilometrowy kawałek przed granicą.

"Zostanie udostępniony kierowcom po zakończeniu prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. Według zapowiedzi czeskiej administracji drogowej nastąpi to w 2025 roku" – czytamy na stronie polskiego rządu.

Czesi mają jeszcze jedno zadanie – wybudowanie drogi ekspresowej D 11 od granicy do Pragi. Będzie ona niejako przedłużeniem polskiej es trójki. Trasa może być gotowa najwcześniej w 2027 roku, ponieważ nasi sąsiedzi jeszcze nie zaczęli prac na swoim terenie.