Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Potężna bomba i wielka ewakuacja na Nadodrzu. Osiedle powoli wraca do normalności

Bartosz Chochołowski,

Pojazdy saperów zmierzają do miejsca znalezienia bomby. Fot. Bartosz Chochołowski
Pojazdy saperów zmierzają do miejsca znalezienia bomby.

Wstrzymany ruch samochodowy, kolejowy oraz ewakuacja ludzi z niemal połowy osiedla – to wszystko dziś, 26 maja, na Nadodrzu. Powodem była znalezienie na ul. Reymonta 250-kilogramowa niemiecka bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Szacunkowa liczba mieszkańców objętych ewakuacją to około 2,5 tysiąca osób!

Aktualizacja godz. 13.30

Saperzy zakończyli pracę. Wywieźli 250-kilogramowy niewybuch na poligon. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że operacja była bardzo trudna. Nasi saperzy mają wielkie doświadczenie z niewybuchami z okresu II wojny światowej, ale podniesienie tej bomby nie było dla nich rutynową akcją.

Policja otworzyła ruch dla pieszych, rowerzystów, samochodów, komunikacji miejskiej oraz pociągów. Wciąż jednak trzeba brać pod uwagę, że gigantyczne korki nieprędko się rozładują.

Aktualizacja godz. 13.00

Akcja saperów wciąż trwa. Początkowo planowano jej zakończenie na godzinę 13.00. Wokół rejonu objętego ewakuacją są gigantyczne korki. Przemieszczając się na osi północ-południe radzimy korzystać z nawigacji obliczającej czas przejazdu w oparciu o natężenie ruchu. Zdecydowanie lepiej jechać obwodnicą, nawet jeśli jest to dłuższa trasa.

Powiększ obraz: Niemal wszystkie ulice są czerwone lub bordowe - oznacza to duże korki. Stan na godz. 13:15. Mapy Google

Aktualizacja godz. 12.00

Saperzy pracują nad podniesieniem bomby. Z oczywistych względów nie można przyglądać się ich pracy.

Aktualizacja, godz. 11.00

Saperzy są już na miejscu i rozpoczynają akcję podnoszenia bomby.

Aktualizacja, godz. 10.15

Od strony mostu Osobowickiego policja już wstrzymała ruch. Od strony ul. Łowieckiej przejazd też jest już zamknięty. Nie ma ruchu w okolicach wiaduktu nad ul. Reymonta.

Aktualizacja. Godz. 10.00

W pobliżu stacji Wrocław Nadodrze (linia kolejowa Kalety – Wrocław Popowice, nr 143) od godziny 10:30 rozpocznie się akcja usuwania niewybuchu z czasów II wojny światowej. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, konieczne jest wstrzymanie ruchu pociągów na stacji kolejowej. Zmiany obowiązywać będą do czasu zakończenia działań służb, przewidywanych obecnie na godz. 13:00.

Zmiany dotyczyć będą 13 pociągów: 1 PKP IC, 3 Polregio i 9 Kolei Dolnośląskich, które zostaną odwołane lub pojadą w innych relacjach.

Informacje o zmianach są na bieżąco przekazywane podróżnym przez drużyny konduktorskie, a także na stacjach i przystankach oraz na www.portalpasazera.pl

Aktualizacja. Godz. 9.00

Pod dworcem Wrocław Nadodrze stoją autobusy MPK. Na razie nie ma zbyt wielu chętnych. Pani Maria, spotkana w okolicy wiaduktu nad ul. Reymonta, dopytuje, do której godziny potrwają utrudnienia. Nie skorzysta z możliwości ewakuacji na zajezdnię MPK, zdecydowała się pójść do córki. – Najbardziej współczuję temu panu, który to wykopał. Pewnie do dziś jest na środkach uspokajających – dodaje mieszkanka Nadodrza.Po ulicach Nadodrza jeździ dużo radiowozów policyjnych, czasem na sygnale, poza tym jest spokojnie. Niektórzy mieszkańcy są zdezorientowani tym, że pod wiaduktem nie ma przejścia. Zostało zamknięte z powodu niewybuchu. Ruch samochodowy jest jeszcze normalny.

Ewakuacja mieszkańców od godz. 8.00 do 10.30

Na pl. Staszica trwają obecnie roboty budowlane – to element wielkiej inwestycji remontu ul. Pomorskiej.

- Podjęcie niewybuchu będzie realizowane przez saperów w piątek w godzinach 11:00 - 13:00. Przed tym czasem zaplanowano ewakuację, która rozpocznie się od godz. 8.00 do godz. 10.30. Na parking pod dworcem PKP Wrocław Nadodrze podstawione zostaną autobusy MPK, które na czas działań saperów przewiozą mieszkańców na zajezdnię MPK przy ul. Obornickiej - informuje Arkadiusz Filipowski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wtedy też zostanie wstrzymany ruch samochodowy oraz kolejowy na wiadukcie nad ul. Reymonta.

Jak informuje rzecznik Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu kpt. Marek Gwóźdź, ewakuowani zostaną mieszkańcy w promieniu pół kilometra od niewybuchu. To powierzchnia około 80 hektarów, czyli z niemal połowy osiedla Nadodrze.

Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego.

Wyznaczono strefę ewakuacji po obrysie ulic: Reymonta od ul. Łowieckiej do Kleczkowskiej, ul. Kleczkowska od ul. Reymonta do ul. Dębickiego, ul. Dębickiego do skrzyżowania z ul. Trzebnicką (bez ewakuacji przy ul. Dębickiego), ul. Trzebnicka od skrzyżowania z Dębickiego do Placu Powstańców Wielkopolskich. Następnie Plac ks. Stanisława Staszica od placu Powstańców Wielkopolskich do skrzyżowania z ul. Św. Wincentego, skręt w prawo na skrzyżowaniu z ul. Pomorska w pl. Staszica do ul. Biskupa Tomasza Pierwszego, do ul. Biskupa Tomasza do ul. Łowieckiej, ul. Łowiecka do ul. Reymonta.

Powiększ obraz: Robocza mapka zakresu ewakuacji stan na godz. 17:45 (25 maja) - czerwona linia obrys obszaru UM Wrocławia

Saperzy z wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych mają olbrzymie doświadczenie w takich operacjach, więc zapewne przebiegnie ona sprawnie, jednak dziś nie deklarują, jak długo potrwa. Natomiast Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje czas zakończenia akcji na godzinę 13.