4. Ambasador Czech z wizytą we Wrocławiu: To najbardziej „czeskie” miasto w Polsce
Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Jakub Dürr (z lewej) oraz Jerzy Sawka, dyrektor WTWK Partynice WTWK Partynice

O Dniu Czeskim na Partynicach, znaczeniu Wrocławia dla Czechów i polecanych czeskich potrawach, przy okazji trwającego festiwalu Europa na Widelcu, rozmawiamy z Ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce, Jakubem Dürr.

Za nami Dzień Czeski na Partynicach

W sobotę (28.05.2022) odwiedził Pan Wrocław podczas Dnia Czeskiego na Torze Wyścigów Konnych na Partynicach. Jakie są Pana wrażenia z pobytu w stolicy Dolnego Śląska?

Jakub Dürr: – Dzień Czeski był wyjątkowym świętem na Partynicach. Razem z organizacją Czech Tourism udało nam się stworzyć strefę czeskich wystawców, pochodzących z różnych regionów Czech. W ten sposób chcieliśmy promować nasze wyroby. Udało nam się także spotkać z przedstawicielami wrocławskiego biznesu. To bardzo owocny dzień, pełen sukcesów i wniosków na przyszłość, np. dotyczących szerszej współpracy Wrocławia z Pardubicami. Planujemy podobne święto zorganizować w 2023 roku i między innymi w taki sposób wzmacniać współpracę polsko-czeską.

Mam nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować jeszcze więcej spotkań, choćby z przedstawicielami samorządów czy wyższych uczelni. Jeszcze raz bardzo serdecznie gratuluję dyrektorowi Jerzemu Sawce organizacji tego wydarzenia na Torze Wyścigów Konnych na Partynicach.

Wrocław najbardziej „czeskim” wśród polskich miast

To Pana kolejna wizyta we Wrocławiu. Jak podoba się Panu miasto?

– Wrocław jest naprawdę przepiękny, uwielbiam go. Byłem już tutaj wiele razy. Co prawda, studiowałem w Krakowie, ale stolica Dolnego Śląska jest mi naprawdę bliska i często zapraszam przyjaciół czy krewnych na wycieczkę właśnie do Wrocławia. Zawsze, podczas pobytu, kupuję kwiaty w Rynku. Lubiłem też wstąpić do Piwnicy Świdnickiej i cieszę się, że wkrótce znów zostanie otwarta.

Czy Czesi dobrze czują się we Wrocławiu, w Polsce?

– Wrocław jest jednym z największych „czeskich” miast w Polsce. Ze względów historycznych i geograficznych. To po prostu miasto bliskie Czechom i chcemy z Wrocławiem coraz mocniej współpracować. Stolica Dolnego Śląska odgrywała ważną rolę w wydarzeniach czeskiej historii, np. w listopadzie 1989 r., kiedy właśnie we Wrocławiu zorganizowano Festiwal Czechosłowackiej Sztuki Niezależnej, na który przybyło tysiące Czechów. Był to jeden z impulsów do zmian. Niecałe dwa tygodnie później rozpoczęła się „aksamitna rewolucja”, która zapoczątkowała demokratyczne reformy w naszym kraju.

Powiększ obraz: Dzień Czeski na Partynicach z wizytą Ambasadora Czech WTWK Partynice
Dzień Czeski na Partynicach z wizytą Ambasadora Czech

Pamiętajmy, że najwięcej Czechów w Polsce żyje i pracuje na Śląsku oraz właśnie na Dolnym Śląsku. Coraz więcej wybiera się również na studia do Wrocławia, Krakowa czy Katowic. Powszechna jest wymiana studencka, która stale rośnie. To cieszy, podobnie jak rozwijający się handel polsko-czeski. W czasach wojny na Ukrainie nasze relacje powinny być coraz mocniejsze.

Europa na Widelcu 2022 - jakie czeskie potrawy poleca ambasador?

W pierwszy weekend czerwca we Wrocławiu odbędzie się festiwal kulinarny Europa na Widelcu. Będzie można na nim smakować specjałów z całej Europy. Jaką czeską potrawę do spróbowania poleciłby Pan Polakom?

– Czeską kuchnię wszyscy kojarzą przede wszystkim ze smażonym serem, gulaszem czy knedlikami. Ale ja lubię być bardziej oryginalny. To, co odróżnia naszą kuchnię od słowackiej, austriackiej czy bawarskiej, to potrawa, która nazywa się Svíčková. Jest to polędwica wołowa na śmietanie z sosem warzywnym, żurawiną, cytryną i knedlikami. Do tego obowiązkowo czeskie piwo. Serdecznie polecam, to typowe danie z Czech, które nie jest tak oczywiste, jak smażony ser i wymaga więcej przygotowań. Ale wynagradza wszystko swoim niepowtarzalnym smakiem.

Rozmawiał: Bartosz Moch

O Jakubie Dürr, Ambasadorze Republiki Czeskiej w Polsce

Jakub Dürr (ur. 1976) jest czeskim politologiem, polonistą i dyplomatą, w latach 2018-2020 był stałym przedstawicielem Republiki Czeskiej przy UE, wcześniej w latach 2008-2009 obejmował stanowisko wiceministra szkolnictwa, młodzieży i wychowania fizycznego a w latach 2016-2018 wiceministra spraw zagranicznych Republiki Czeskiej. Pełnił również funkcję prorektora ds. stosunków zagraniczych i zewnętrznych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W grudniu 2021 roku został mianowany ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Republiki Czeskiej w Polsce.