4. 356 dni lepszego powietrza we Wrocławiu
Zimowa panorama Wrocławia ARAW
Zimowa panorama Wrocławia

Mamy dla Was dobre wieści. Właśnie wyszedł nowy numer biuletynu wroclaw.pl, z którego dowiecie się, że otwarto kładkę łączącą Promenadę Staromiejską z ulicą Podwale, we Wrocławiu oddychamy czystym powietrzem przez 356 dni w roku, a wiosną zieleń pojawi się w nowych miejscach.

ARAW biuletyn wroclaw_pl Nr7 168 2024.pdf from Wroclaw

Zresztą pierwsze oznaki wiosny pojawiły się już w naszym mieście – w Ogrodzie Botanicznym UWr zakwitły oczary, ciemierniki (np. ciemiernik biały), żółte ranniki zimowe, białe śnieżyczki przebiśniegi, kalina wonna, jaśminowiec nagi, wrzośce (nie mylić z wrzosami!) i wawrzynek wilczełyko. Wiosnę poczuło też MPK i zapowiada największy projekt rozwojowy w historii spółki.

Kładka na św. Antoniego otwarta od 14.02

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zakończył odbudowę kładki nad miejską fosą przy ulicy św. Antoniego. Drewniany mostek o zabytkowym charakterze ponownie połączył Promenadę Staromiejską z ulicą Podwale dokładnie w walentynki.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Kładką św. Antoniego przystrojona balonami w kształcie serc Oleksandr Poliakovsky
Kładką św. Antoniego przystrojona balonami w kształcie serc

Wrocław światową stolicą smogu? Absolutnie nie!

Tylko przez 9 dni w stolicy Dolnego Śląska jakość powietrza przekraczała w ubiegłym roku dopuszczalną normę. To bardzo dobry wynik w porównaniu do poprzednich lat, a także na tle innych polskich metropolii. Wrocław od pięciu lat prowadzi akcję „Zmień piec” i walczy ze smogiem. Dlatego są efekty.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Grafika przedstawiająca napis 356 dni z obłoków na czystym niebie ARAW
Grafika przedstawiająca napis 356 dni z obłoków na czystym niebie

Nowy Targ: najniższy zielony dach miasta

Plac Nowy Targ zaczyna się zazieleniać. Sadzone są pierwsze drzewa, trwają także pozostałe prace, które mają sprawić, że szara dotychczas przestrzeń zupełnie zmieni swoje oblicze. A jak to możliwe, że „w betonie” mają się przyjąć i rosnąć rośliny?

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Nasadzenia na placu Nowy Targ ZZM
Nasadzenia na placu Nowy Targ

W końcu szczęśliwie na swoim, dzięki MOPS i Ostoi

– Najbardziej podoba mi się to, że w końcu będę robić wszystko sam, a nie, że mama za mnie pierze, gotuje i sprząta – mówi Robert, który wraz z Kasią, Mają, Anią, Piotrem, Andrzejem i Krzysztofem wprowadził się do pierwszego w naszym mieście mieszkania wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Pan Krzysztof, który zamieszkał wraz z 7 innymi lokatorami w mieszkaniu wspomaganym Tomasz Hołod

Montują 60 nowych budek dla ptaków i ssaków

Kosy, pliszki, rudziki, ale też nietoperze i wiewiórki, przed rozpoczęciem wiosny, szukają miejsc do założenia gniazda. Miasto we współpracy z przyrodnikami pomaga, tworząc im specjalne, dostosowane do ich potrzeb, miejsca rozwoju.

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Budki lęgowe dla zwierząt ZZM
Budki lęgowe dla zwierząt

MPK wybuduje nową zajezdnię tramwajową!

Zapadła decyzja o budowie nowego obiektu MPK. Docelowo ma on pomieścić 150 tramwajów. Lokalizacja nie jest zaskoczeniem – przy al. Architektów już wcześniej planowano zajezdnię – jednak teraz jest nowe podejście do inwestycji. Ma powstawać etapami.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Widok na zajezdnię tramwajową z wnętrza tramwaju Oleksandr Poliakovsky
Widok na zajezdnię tramwajową z wnętrza tramwaju

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

LEŚNICA: OPT Zamek zaprasza w lutym na nocne zwiedzanie

Ośrodek Postaw Twórczych Zamek zaprasza w lutym na ciekawe wydarzenia: powalentynkową latynoamerykańską potańcówkę dla par i wieczorne spacery z historią bitwy pod Lutynią w tle.

STRACHOCIN: Nowości w parku rekreacyjnym Mikołowska

Otoczenie nowego placu zabaw w parku rekreacyjnym Mikołowska wkrótce bardzo się zmieni. Powstanie boisko wielofunkcyjne do gry w badmintona, tenisa i siatkówkę – oświetlone i ogrodzone. A to nie koniec nowości. Jakie są dalsze plany? Przeczytaj.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym numerze biuletynu

• Pomogą firmom w transformacji cyfrowej
  • Na ratunek starym pojazdom. Zaczęło się od WBO
  • Poszukiwany/poszukiwana: Bardzo Młoda Kultura
  • Przetarg na placówkę przy Zwycięskiej: trzech chętnych
  • Przy boisku na Gaju budują szatnie i sanitariaty
  • Pułaskiego do remontu. Przetarg za kilka dni
  • Nowe maszyny w kompostowni podwoją wydajność
  • Zielona enklawa w centrum – przy pl. Strzegomskim
  • Komiks o świętej? Juliusz Woźny pokazuje, że się da
  • Muchobór Mały: Kładka, drogi rowerowe i raj dla uczniów
  • Młodzi naukowcy, zawnioskujcie o finanse z FAST
  • Studenci uczą i bawią na angielskim w ZSP nr 9
  • Plastry na cukrzycę, energia z lodu i studia konopne
  • W których kinach lecą oscarowe hity?
  • CH Zajezdnia w 2. Rocznicę inwazji Rosji
  • Lawina medali duetu z WKSN Świt
  • Pogoń zakończyła magiczną serię Śląska

Sprawdź, gdzie dostać drukowany biuletyn wroclaw.pl