wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:30

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 7

Nr projektu Nr projektu 7

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

ZIELONO MI - NA PÓŁNOCY WROCŁAWIA [WBO. 2023]

Głosów: 476

zieleń/rekreacjaKategoria

1 000 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

476

oddanych głosów

Lider projektu: Adriana Żak

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym dla zagospodarowania terenu przy ul. Księgarskiej 24 oraz zabezpieczenia drzew przed parkowaniem na ul. Tymiankowej od Cynamonowej w stronę Kminkowej. W przypadku lokalizacji na ul. Księgarskiej na etapie realizacji prac należy przewidzieć konieczność renowacji istniejącego muru przy ul. Kaletniczej, co zostanie wliczone w koszty projektu. Z uwagi na fakt, że realizacja wskazanego we wniosku zakresu obejmuje osiedle Widawa i Lipa Piotrowska projekt zostanie przeniesiony do progu projektów ponadosiedlowych.
Z uwagi na fakt, że realizacja wskazanego we wniosku zakresu obejmuje osiedle Widawa i Lipa Piotrowska projekt zostanie przeniesiony do progu projektów ponadosiedlowych.
Ocena negatywna w zakresie wykonania nasadzeń drzew:
1. Ul. Anyżowa - brak możliwości wykonania nasadzeń drzew po stronie wschodniej z uwagi na zbyt duże zagęszczenie linii infrastruktury podziemnej. Po zachodniej stronie ulicy zlokalizowany jest teren niezagospodarowany ewentualne nasadzenia będzie można realizować po zagospodarowaniu terenu. W przypadku miejsc zlokalizowanych obok niezagospodarowanych działek realizacja nasadzeń jest możliwa po zagospodarowaniu terenu sąsiedniego, ponieważ podczas prac budowanych drzewa narażone są na uszkodzenia, co za tym idzie obniżenie ich żywotności i jakości.
2. Ul. Cynamonowa - ze względu na duże zagęszczenie infrastruktury podziemnej brak sposobności posadzenia drzew. Na odcinku pomiędzy ul. Anyżową, a ul. Waniliowa planowano budowę chodnika. Po południowej stronie ulicy zlokalizowany jest teren niezagospodarowany ewentualne nasadzenia będzie można realizować po zagospodarowaniu terenu. W przypadku miejsc zlokalizowanych obok niezagospodarowanych działek realizacja nasadzeń jest możliwa po zagospodarowaniu terenu sąsiedniego, ponieważ podczas prac budowanych drzewa narażone są na uszkodzenia, co za tym idzie obniżenie ich żywotności i jakości.
3. Ul. Czarnuszkowa - zaplanowano nasadzenia drzew 11 szt. po południowej stronie. Brak możliwości wykonania nasadzeń drzew w innych częściach ulicy z z uwagi na zbyt duże zagęszczenie linii infrastruktury podziemnej.
4. Ul. Gorczycowa - negatywna ze względu na duże zagęszczenie infrastruktury podziemnej brak sposobności posadzenia drzew.
5. Ul. Kaczeńcowa od Pełczyńskiej do torów kolejowych - na znacznym odcinku ulicy zlokalizowana jest skarpa co uniemożliwia nasadzenia drzew.
6. Ul. Kaparowa - zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów na odcinku pomiędzy ul. Melisową, a ul. Cynamonową. W zagospodarowanych częściach ulicy gęsta sieć infrastruktury podziemnej uniemożliwia wykonania nasadzeń drzew, natomiast w części przylegającej do nie działek niezagospodarowanych nasadzenia będą mogły być realizowane po zagospodarowaniu terenu. W przypadku miejsc zlokalizowanych obok niezagospodarowanych działek realizacja nasadzeń jest możliwa po zagospodarowaniu terenu sąsiedniego, ponieważ podczas prac budowanych drzewa narażone są na uszkodzenia, co za tym idzie obniżenie ich żywotności i jakości.
7. Ul. Laurowa str. południowa - po stronie południowej zaplanowano nasadzenia krzewów. Sieć infrastruktury podziemnej uniemożliwia wykonania nasadzeń drzew po stronie południowej stronie ulicy.
8. Ul. Pełczyńska koło Targpiastu - teren objęty jest gwarancją.
9. Ul. Szałwiowa - ze względu na duże zagęszczenie infrastruktury podziemnej bram sposobności posadzenia drzew. Wzdłuż ulicy zlokalizowany jest teren niezagospodarowany ewentualne nasadzenia będzie można realizować po zagospodarowaniu terenu. W przypadku miejsc zlokalizowanych obok niezagospodarowanych działek realizacja nasadzeń jest możliwa po zagospodarowaniu terenu sąsiedniego, ponieważ podczas prac budowanych drzewa narażone są na uszkodzenia, co za tym idzie obniżenie ich żywotności i jakości.
10. Ul. Waniliowa - zaplanowano nasadzenia szpalerów lip - zakres zostanie zrealizowany poza WBO.
11. Ul. Tymiankowa w stronę ulicy Kminkowej: po stronie zachodniej ul. Tymiankowej teren został zarezerwowany, zaplanowano na nim nasadzenia. Natomiast na stronie wschodniej ulicy zlokalizowany jest teren niezagospodarowany ewentualne nasadzenia będzie można realizować po zagospodarowaniu terenu, ponieważ podczas prac budowanych drzewa narażone są na uszkodzenia, co za tym idzie obniżenie ich żywotności i jakości.
12. Ul. Cynamonowa po stronie Jakonu oraz Hajto - z uwagi na sieci podziemne nie ma możliwości nasadzenia drzew.
W związku z tym projekt dla powyższych lokalizacji nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej do wysokości zgłoszonego progu kwotowego przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projekt, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. W celu realizacji otwartego terenu zielonego przy ul. Księgarskiej 27 konieczne jest zabezpieczenie znajdującego się na nieruchomości budynku, co zostanie wliczone w koszty projektu. Ponadto należy przenieść sieci oraz zlikwidować szambo, które prowadzi przez teren zielony. Ocena negatywna w zakresie budowy fontanny. Obsługa eksploatacyjna i konserwacja fontanny generuje wysokie koszty utrzymania, niewspółmiernie wysokie do wartości obiektu, co jest niezgodne z § 2 ust. 2 pkt 6) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ocena negatywna w zakresie wykonania nasadzeń: 1. Ul. Kaparowa, ul. Anyżowa, ul. Szałwiowa po stronie zachodniej, Laurowa po stronie południowej, ul. Cynamonowa po stronie Jakonu oraz Hajto - z uwagi na sieci podziemne nie ma możliwości nasadzenia drzew. 2. Ul. Pełczyńska przy Centrostalu - teren objęty jest gwarancją. 3. Waniliowa przy przystanku autobusowym - teren wydany pod nasadzenia podmiotowi prywatnemu. W związku z tym projekt dla powyższych lokalizacji nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem decydujący, jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Opis projektu

Zagospodarowanie terenu działki nr 27 (ul. Księgarska 24) pod Mini Ogród Botaniczny. W projekcie: oczyszczenie terenu, projekt zagospodarowania zieleni, wykonanie nasadzeń zieleni, wyznaczenie ścieżek, montaż ławek, oświetlenia i elementów małej architektury oraz tablice edukacyjne. Zabezpieczenie drzew przed parkowaniem na ul. Tymiankowej od Cynamonowej w stronę Kminkowej.

Uzasadnienie projektu

Osiedle Widawa jest położone przy granicy miasta nad rzeką Widawą. Niestety, prawie wszystkie działki są własnością prywatną, co uniemożliwia inwestycje w przestrzenie publiczne. Działka nr 27 jest praktycznie ostatnią działką gminną, na której możliwe jest stworzenie centralnego miejsca spotkań, które spajałoby różne części i poprawiłoby jego estetykę. Nowy Mini Ogród Botaniczny miałby być niewielkim parkiem kieszonkowym, służącym mieszkańcom osiedli, z uwzględnieniem potrzeb osób starszych (m.in. z Domu Pomocy Społecznej znajdującego się po drugiej stronie ulicy) oraz rodzin z dziećmi. W ramach projektu chcemy także zabezpieczyć drzew przed parkowaniem na ul. Tymiankowej od Cynamonowej w stronę Kminkowej.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedla Widawa i Lipa Piotrowska

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

2000 osób

Elementy projektu

1 x Wykonanie projektu zieleni i zagospodarowania terenu działki nr 27
1 x Wykonanie zasadzeń zieleni na terenie działki nr 27
1 x Wykonanie nowego płotu od ulicy Kominiarskiej 20 metrów
3 x Wykonanie tablicy informacyjnej - przedstawiających historie osiedla Widawa
1 x Wykonanie ścieżek, ławek, oświetlenia i elementów małej architektury
1 x Zabezpieczenie drzew przed parkowaniem na ul. Tymiankowej od Cynamonowej w stronę Kminkowej

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Widawa, Lipa Piotrowska Osiedle

Lokalizacja szczegółowa brak.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

476

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

476

Papier

0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

269

Mężczyźni

207

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.