wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 33

Nr projektu Nr projektu 33

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

Park Racławicki nad Ślęzą [WBO. 2023]

Głosów: 2 197

zieleń/rekreacjaKategoria

1 000 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

2 197

oddanych głosów

Lider projektu: Izabela Bodnar

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł, jednak ze względu na szeroki zakres możliwe, że konieczne będzie etapowanie projektu. Ostateczny zakres projektu oraz dokładna ilość nasadzeń zostanie ustalona z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie oczyszczenia terenu, wykonania nasadzeń drzew i krzewów, budek lęgowych, domków dla owadów zapylających oraz tabliczek. Ocena negatywna dla budowy miejsc na piknik rodzinny, miejsc grillowo-ogniskowych oraz siedzisk z drewna. W ramach WBO nie mogą być realizowane projekty, które nie spełniają kryterium ogólnodostępności. Wykonanie wskazanego powyżej zakresu wiązałoby się z koniecznością doprowadzenia ciągów komunikacyjnych, które przebiegałyby przez grunty rolne wysokiej klasy. W przypadku realizacji elementów zagospodarowania na gruntach rolnych wysokiej klasy, które nie są związane z produkcją rolną oraz wymagają opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, konieczne jest przeprowadzenie procedury płatnego odrolnienia grunt oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu oraz dokładna ilość nasadzeń zostanie ustalona z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 33 i 153.

Opis projektu

Miejsce nad Ślęzą, wzdłuż wałów, pomiędzy Mostem Racławickim, a Jazem Oporowskim to ok. 7 ha teren zieleni naturalnej, będący przedłużeniem Parku Mamuta. Ze względu na klasyfikację rolną oraz koszty przekwalifikowania, pozostaje niezagospodarowany i nieuczęszczany. Przywróćmy go do życia, w zgodzie z naturą! Zasadźmy dziesiątki drzew: stare odmiany jabłoni, wiśni, czereśni, orzechów, śliw, dereni, przeplatanych drzewami liściastymi i ozdobnymi. Powstaną naturalne siedliska dla zwierząt, zapylaczy, motyli, ptaków, drobnych ssaków. Stworzymy w ten sposób miejsce spotkań i spacerów - Park Racławicki nad Ślężą. Zwiększymy bioróżnorodność w dolinie Ślęzy i nadamy jej praktycznego i użytkowego wymiaru służącego lokalnej społeczności.

Uzasadnienie projektu

Projekt Parku Racławickiego nad Ślęzą jest projektem uniwersalnym, użytecznym i łatwym w obsłudze. Dostępny dla wszystkich, w tym dla osób niepełnosprawnych i starszych. Będzie stanowił znakomite uzupełnienie sąsiadujących części Parku Mamuta jako zielona przestrzeń integracyjna. Idealny do odpoczynku. Powstały w ten sposób park biocenotyczny będzie składał się z zielonych pokoi. Zamierzamy zachować istniejące drzewa i krzewy owocowe (pozostałości po starych ogrodach działkowych) oraz samosiejki. Po parku poruszać się będziemy naturalnymi przejściami powstałymi przez pasmowe koszenie traw. Idealne miejsce na ucieczkę od miasta.

Grupa beneficjentów projektu

Wszyscy zainteresowani odpoczynkiem na łonie natury, wśród kwitnącej zieleni - lokalna społeczność Oporowa, mieszkańcy ościennych osiedli oraz młodzież szkolna w ramach edukacji przyrodniczej.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Szacujemy, że ze względu na walory przyrodnicze projektu oraz jego położenie przy spacerowych wałach, w drodze do Parku Mamuta oraz Parku Grabiszyńskiego korzystać z niego będzie minimum 10 000 osób.

Elementy projektu

1) częściowe oczyszczenie i uporządkowanie terenu. Usunięcie niektórych hałd gruzu budowlanego, gliny, częściowe pozostawienie ich do wykorzystania w celach przyrodniczych. Rozplantowanie terenu, przy zachowaniu wartościowych elementów zieleni
2) zasadzenie drzew owocowych, również starych odmian pochodzących z Dolnego Śląska
3) zasadzenie innych drzew liściastych (rodzimych gatunków charakterystycznych dla ekosystemów dolin rzecznych) i ozdobnych
4) nasadzenia krzewów owocowych
5) tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy
6) budki lęgowe dla ptaków, domki dla jeży oraz domki dla owadów zapylających
7) tablica informująca o projekcie (zawartość tablicy uzgodniona z liderem)

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Oporów Osiedle

Lokalizacja szczegółowa ul. Bukowskiego, Oporów. Między ul. Racławicką a Jazem Oporowskim. Dotyczy działki gminnej Oporów, AR_6, 3/9 , sąsiadującej z Parkiem Mamuta - Polaną Profesorską. Powierzchnia działki 65 778 m2.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

2 197

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

2 195

Papier

2

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

1 233

Mężczyźni

964

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.