wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 24

Nr projektu Nr projektu 24

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Place zabaw i odpoczynku dla całych Rodzin na terenie miasta Wrocław [WBO. 2023]

Głosów: 1 718

place zabawKategoria

3 000 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

1 718

oddanych głosów

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt opisany w formularzu poprawkowym został oceniony pozytywnie z następującymi uwagami:
1. Park Wschodni - Zarząd Zieleni Miejskiej dysponuje dokumentacją projektową na budowę placu zabaw na tym obszarze. Część projektu została zrealizowana w 2021 roku, a na początku 2022 roku rozbudowana o strefę z huśtawką podwójną. Projekt uwzględnia dwie lokalizacje zagospodarowania terenu, jedna część jest przeznaczona na plac zabaw, druga część na tor przeszkód. Możliwa jest budowa pozostałej części placu zabaw z zastrzeżeniem, że będzie ona zgodna z obecną dokumentacją projektową. W zakresie dokumentacji, w części dla placu zabaw oprócz elementów wyposażenia są również urządzenia siłowni plenerowej oraz nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej.
2. Park Swojczycki - zakres zostanie uzgodniony z liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej (remont istniejącego placu zabaw wraz z ewentualną rozbudową). Obszar Parku Swojczyckiego częściowo objęty jest inwestycją „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 455 w związku z budową trasy tramwajowo – autobusowej na osiedle Swojczyce”, zgodnie z którą wskazana przez Lidera działka (dz. 6/4 AM 8 obręb Zalesie) przeznaczona jest pod poszerzenie pasa drogowego drogi wojewódzkiej nr 455 (ul. Mickiewicza). Z uwagi na powyższe uwarunkowania oraz obowiązujące przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (konieczność zachowania odległości min. 10 m placu zabaw od linii rozgraniczających ulicę), możliwa jest budowa placu zabaw w obszarze Parku Swojczyckim w innej lokalizacji, w kierunku północnym, przy zachowaniu w/w wymogów.
3. Park Słoneczny - zgodnie ze wskazaniami Lidera realizacja w tej lokalizacji będzie możliwa w przypadku, gdy pozostaną wystarczające środki po zakończeniu realizacji inwestycji w Parku Wschodnim i Swojczyckim. Niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowej, z uwzględnieniem koncepcji na całość Parku, zakres zostanie uzgodniony z liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, ale ze względu na szeroki zakres, możliwe, że projekt będzie wymagał etapowania.
Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 24, 26, 27 i 309

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt wskazanego we wniosku zakresu przekracza maksymalną dla projektów WBO 2023 kwotę 3 000 000 zł. Projekt będzie możliwy do realizacji w przypadku ograniczenia zakresu. W obecnym kształcie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Stworzenie ogólnomiejskich, nowoczesnych placów zabaw łączących potrzeby osób w różnych grupach wiekowych i różnym stopniu sprawności fizycznej, na terenie wrocławskich parków i zieleni miejskiej, znajdujących się na terenie całego Wrocławia.
Poszanowanie istniejącego drzewostanu. Remont istniejących elementów placów zabaw celem lepszego przystosowania ich do użytku, bądź poszerzenie obszaru placu zabaw np. na terenie Parku Swojczyckiego, Parku Wschodniego, Parku Słonecznego. Działanie w obrębie dostępnych środków finansowych-czasami niewiele trzeba by dać dzieciom radość. Przy prostych urządzeniach mogą wspaniale się bawić.
Dokładna lokalizacja projektu do weryfikacji z mieszkańcami Wrocławia.

Uzasadnienie projektu

Wiele Wrocławskich placów zabaw wymaga mniejszego lub gruntownego remontu, lecz niestety nie ma na to środków. Projekty WBO zgłaszane osobno często nie mają potencjału potrzebnego aby zebrać wymaganą liczbę głosów. Stąd pomysł, aby zjednoczyć siły i uporządkować kilka miejsc, rozpoczynając od budowy i rozbudowy placów zabaw, których tak bardzo brakuje, a istniejące są mocno zaniedbane. Stworzenie, poszerzenie i wyremontowanie stref, które będą umożliwiać aktywność na świeżym powietrzu. Rozszerzenie ich o elementy siłowni na świeżym powietrzu dla młodzieży oraz osób dorosłych. Integracja społeczności, promocja dobrych nawyków spędzania czasu, Place i miejsca odpoczynku będą przystosowane również dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy całego miasta Wrocław oraz miejscowości przyległych, w każdym wieku, dzieci małe i duże, ich rodzice i opiekunowie, studenci, młodzież, osoby w wieku średnim, także osoby starsze

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

50000

Elementy projektu

3 x modernizacja z ewentualną rozbudową placów zabaw

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Księże, Gaj, Grabiszyn-Grabiszynek Osiedle

Lokalizacja szczegółowa brak.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

1 718

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

1 718

Papier

0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

984

Mężczyźni

734

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.