wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:35

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 189

Nr projektu Nr projektu 189

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Bezpieczne osiedla: Nadodrze, Oporów, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo i jego okolice – nowe punkty monitoringu miejskiego [WBO. 2023]

Głosów: 1 943

inneKategoria

3 000 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

1 943

oddanych głosów

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, za tą kwotę można zrealizować około 20 nowych punktów monitoringu na wskazanych osiedlach: Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec, Kuźniki, Nadodrze, Oporów, Żerniki.
Ogólnodostępne tereny publiczne we Wrocławiu co do zasady obejmowane są monitoringiem wizyjnym funkcjonującym w ramach Monitoringu Prewencyjnego Wrocławia realizowanego przez Gminę Wrocław, jako organ uprawniony do rejestrowania obrazu w przestrzeni publicznej w świetle obowiązujących przepisów. W ramach prac przygotowawczych będzie konieczna konsultacja z Policją i Strażą Miejską w zakresie wskazanych miejsc pod kątem statystyki interwencji i ewentualnej korekty rozmieszczenia kamer w miejsca newralgiczne. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, za tą kwotę można zrealizować około 20 nowych punktów monitoringu. Ze względu na skalę inwestycji, projekt powinien trafić do puli ponadosiedlowej. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Opis projektu

Projekt zakłada utworzenie około 20 nowych punktów monitoringu miejskiego na takich osiedlach jak Nadodrze, Oporów, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec (4 na każdym osiedlu).

Utworzone one zostaną w szczególności w miejscach, w których lub w pobliżu których dochodzi często do przestępstw (np. kradzieży z włamaniem) albo wykroczeń (np. zaśmiecania miejsc publicznych).

Dokładna lokalizacja nowych punktów monitoringu miejskiego zostanie wskazana po przeprowadzeniu konsultacji na Facebookowych grupach ww. osiedli i po zapoznaniu się ze stanowiskiem Policji w zakresie lokalizacji miejsc, które należy objąć monitoringiem osiedlowym.

Monitoring miejski na osiedlach nie ma na celu naruszać czyjąś prywatność.

Uzasadnienie projektu

Co jakiś czas można dowiedzieć się o np.:
- próbie włamania się lub o dokonaniu włamania do czyjegoś domu albo mieszkania,
- uszkodzeniu komuś samochodu,
- pojawieniu się obraźliwych napisów,
- jakiejś bijatyce.

Nowe punkty monitoringu miejskiego pomogą w identyfikacji sprawców przestępstw (np. kradzieży z włamaniem) lub wykroczeń (np. zaśmiecania miejsc publicznych).

Nowe punkty monitoringu miejskiego zwiększą poczucie bezpieczeństwa nie tylko wśród mieszkańców danego osiedla, ale i także u innych osób. Pozwolą one zapobiec różnym niebezpiecznym zdarzeniom.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedla Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec, osiedla Kuźniki, osiedla Nadodrze, osiedla Oporów, osiedla Żerniki wraz z innymi osobami na tych osiedlach przebywającymi.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

42 627

Elementy projektu

20 x Zakup kamer monitoringu
20 x Montaż kamer monitoringu
20 x Konfiguracja kamer monitoringu
20 x Okablowanie

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Oporów, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec, Kuźniki, Nadodrze, Żerniki Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Osiedle Oporów

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

1 943

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

1 943

Papier

0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

1 079

Mężczyźni

864

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.