wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 183

Nr projektu Nr projektu 183

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Wielki Grabiszyński [WBO. 2023]

Głosów: 1 796

zieleń/rekreacjaKategoria

3 000 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

1 796

oddanych głosów

Lider projektu: Michał Sznajder

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie dla renowacji alei Romera w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 3 000 000 zł, jednak ze względu na szeroki zakres możliwe, że konieczne będzie etapowanie projektu. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej do wysokości zgłoszonego progu kwotowego przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt wskazanego we wniosku zakres przekracza maksymalną dla projektów WBO 2023 kwotę 3 000 000 zł. W związku z tym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 183, 248 i 251.

Opis projektu

Przywróćmy świetność Parkowi Grabiszyńskiemu. Aleja Romera w Parku Grabiszyńskim to jedna z najbardziej uczęszczanych alejek w parku. Niestety obecnie w wielu miejscach zamieniał się w szerokie na metry klepisko. Celem projektu jest kompleksowy remont najbardziej zniszczonej części alei: od wejścia przy al. Hallera aż do okolic mostku na Grabiszynce (ok. 700 metrów). Wymieniona zostanie nawierzchnia, poprawiona retencja wody i dosadzone nowe krzewy. Zostanie także przygotowany plan remontu całej alei co umożliwi jej renowację w kolejnych latach.

Uzasadnienie projektu

Park Grabiszyński jest zadeptywany. Zwiększająca się liczba odwiedzających powoduje, że alejki parkowe nie wytrzymują narastającego z roku na rok ruchu pieszego. Zamiast urokliwych traktów mamy szerokie na metry klepiska, bez trawy i bez krzewów. Brak rozsądnej retencji powoduje, że po większych deszczach pojawiają się bagniste kałuże. Odwiedzający park próbują je omijać i rozdeptują kolejne części parku. Jednym z najbardziej rozdeptanych miejsc jest aleja Romera. Jest bardzo obciążonym łącznikiem dwóch dużych części parku. Dzięki temu projektowy powstrzymamy jej dalszą dewastację.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Wrocławia a w szczególności osoby z osiedli Grabiszyn-Grabiszynek, Oporów, Gajowice, Krzyki.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

70 000 - łączna liczba mieszkańców osiedli Grabiszyn-Grabiszynek, Oporów, Gajowice, Krzyki.

Elementy projektu

1) Projekt renowacji dla całej al. Romera (od al. Hallera do Jazu nad Ślężą)
2) Nowa zieleń
3) Roboty ziemne
4) Nawierzchnia
5) Obrzeża

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Grabiszyn-Grabiszynek Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Park Grabiszyński - Aleja Romera

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

1 796

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

1 794

Papier

2

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

1 017

Mężczyźni

779

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.