Wrocławianie budują nową wersję Fiata 126 p [WIZUALIZACJE]

Grupa miłośników motoryzacji z Wrocławia tworzy prototyp następcy kultowego malucha. Nowe auto ma się nazywać Ryś 126. Twórcy rozpoczęli też zbiórkę pieniędzy na kolejny etap prac. 

  • fot.: www.facebook.com/new126p/


Prace nad prototypem nowego, kolekcjonerskiego Fiata 126p trwają już siedem miesięcy. Jego realizatorzy to miłośnicy motoryzacji, głównie z Wrocławia. Mają spore doświadczenia w branży. Brali udział w rekonstrukcjach kultowych samochodów, pracowali też przy dużych komercyjnych projektach.

– Jesteśmy też wspierani przez kilka firm, w naszej ekipie są osoby z ogromnym doświadczeniem w branży automotive. Ale przede wszystkim grupę tworzą pasjonaci motoryzacji, którzy chcą zrealizować jedno z tych szalonych marzeń – opowiada Michał, jeden z projektantów. Jak podkreśla, na razie wolą zostać anonimowi. – Jak zbudujemy już auto i będziemy mieli co pokazać, to się ujawnimy – tłumaczy z uśmiechem.  

Podwozie już gotowe

Aktualnie wrocławska ekipa ma już ukończone podwozie Rysia 126, jest gotowa rama, wstawiony silnik, kompletne zawieszenie. Są też wstępne projekty wnętrza samochodu i dokumentacja nadwozia. Prototyp będzie zupełnie nowym autem, a nie ulepszoną wersją oryginalnego Fiata 126 p. 

– Z suchych danych, samochód opieramy o ramę własnej konstrukcji, jednak bazujemy na sprawdzonych gotowych komponentach (amortyzatory, hamulce itd.). Silnik to konstrukcja 1,3 l Suzuki, aktualna moc po pierwszych modyfikacjach 140 KM. Napęd na tył z dołączanym przodem. Zawieszenie z regulowanym prześwitem. Masa według wstępnych założeń nie powinna przekroczyć jednej tony, więc stosunek mocy do masy powinien zapewnić bardzo przyzwoite osiągi – wyliczają twórcy.

Auto nie jest planowane do masowej produkcji. Młodzi pasjonaci budują je jednak zgodnie z homologacją i gdyby w przyszłości znalazł się potężny inwestor, nie wykluczają również takiego rozwiązania.

Potrzebna pomoc 

– Żeby udało się ukończyć pierwszy egzemplarz w przyszłym roku, niezbędny jest zastrzyk finansowy. Sami wrzucamy w to nasze oszczędności życia i rozbijamy świnki skarbonki. Jednak te fundusze powoli się kończą, a na budowę nadwozia auta potrzebne jest jeszcze 20 tysięcy – mówi Michał, jeden z twórców projektu.

Pasjonatów motoryzacji można wesprzeć w serwisie zrzutka.pl, gdzie rozpoczęli zbiórkę na budowę nadwozia. – Każde wsparcie jest nam niezbędne, bo prototyp wymaga od nas nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale i funduszy. Przygotowaliśmy trochę małych upominków za wsparcie naszego projektu – zachęcają. 

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, to prototyp kultowego Fiata 126 p w zupełnie nowej, futurystycznej odsłonie będzie gotowy w przyszłym roku. Zgłoś uwagę