wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Brave Festival na scenie

Niezwykli artyści z różnych stron świata od piątku na Brave Festival. Przez kolejne dni festiwalu będzie okazja poznać inne kultury, wziąć udział w spektaklach, koncertach i warsztatach. Jako pierwszy wystąpi Ziya Azazi wykonujący mistyczny taniec Sufich.

Reklama

Ziya Azazi zaprezentuje taniec muzułmańskich mistyków zwanych wirującymi derwiszami. Ten dynamiczny spektakl przypomina balet i wymaga od artysty wszechstronnego przygotowania. To modlitwa i medytacja w ruchu. Wirujący tancerz wprowadza się w ekstazę.– Ekspresja tego tańca jest porywająca – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival.

Bilety na występ Ziya Azaziego są jeszcze w sprzedaży. Kosztują od 25 zł. Derwisz wystąpi w Teatrze Polskim na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego o godz. 21.

W sobotę natomiast Melani Lomoff zaprezentuje "Trzy studia ciała" (godz. 18.30 Teatr Polski, Scena na Świebodzkim). Punktem wyjścia dzieła Melanie Lomoff są kształty nierozerwalnie związane z obrazem –tryptykiem Francisa Bacona. Jej taneczna interpretacja „ludzkich figur” według Bacona przywołuje na myśl skrzywienie, a tworząc postaci hybrydowe, jest również osadzona w kontekście typowo baconowskiej antropomorficznej obecności, zniekształcenia cielesnej powłoki.

Święte ciało – program Brave Festival 2014

Również w ten weekend wystąpi Koffi Koko. Kapłan tańca Beninu (sobota godz. 20, niedziela godz. 18.30, Impart, ul. Mazowiecka). Koffi Kôkô jest czołowym przedstawicielem współczesnego tańca afrykańskiego, znanym na całym świecie. Pochodzący z Beninu, a od lat tworzący w Paryżu tancerz, choreograf i teoretyk tańca jest jednocześnie kapłanem voodoo. Dorastanie w bliskim kontakcie z animistyczną religią sprawiło, że Koffi Kôkô wybrał taniec w jego najczystszej, rytualnej formie, która stała się fundamentem jego pracy artystycznej i teoretycznej, opartej na idei podstawowej roli tańca jako środka komunikacji z bogami i naturą.

W niedzielę będzie też okazja, by poznać tradycję randai z Zachodniej Sumatry. Spektakl „Balega. Muzyka ciała w tradycji randai z Zachodniej Sumatry” (godz. 20.30 - CeTA, ul. Wystawowa 1) – połączenie tradycji opowiadania historii (bakaba) oraz lokalnej odmiany malajskiej sztuki walki, silatu. Na skutek kontaktu z innymi tradycjami i pod wpływem różnych sztuk performatywnych spoza regionu, randai stale dynamicznie się rozwija i poszerza swoją formę.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl