wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Medyczny będzie uczył przyszłych lekarzy poza Wrocławiem
Trzy osoby, w tym prof. Piotr Ponikowski (rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) trzymają otwarte pudełko z insygnium uczelni na otwarciu filii w Wałbrzychu fot. Tomasz Walków, UMW
Trzy osoby, w tym prof. Piotr Ponikowski (rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) trzymają otwarte pudełko z insygnium uczelni na otwarciu filii w Wałbrzychu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oficjalnie otworzył filię w wałbrzyskiej Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Studenci rozpoczną tam naukę w październiku.

Reklama

W październiku po raz pierwszy w historii studenci kierunku lekarskiego rozpoczną naukę w filii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w Wałbrzychu. Szkoła wyższa ze stolicy Dolnego Śląska uruchomiła ją w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa – publicznej uczelni zawodowej na ul. Zamkowej 4.

Otwarcie filii kierunku lekarskiego UMW w Wałbrzychu to dla uczelni absolutnie historyczny moment. Myślę, że też dla regionu. Robimy to po to, by poprawić sytuację lekarzy w Polsce. Myślę, że to właśnie uniwersytety medyczne, które wiedzą, jak to robić, mają doświadczenie, kadrę i możliwości powinny kształcić lekarzy.
prof. Piotr Ponikowski rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

10 osób na miejsce na kierunek lekarski

W wałbrzyskiej filii naukę rozpocznie 50 osób. Chętnych było 500, czyli o jedno miejsce ubiegało się 10 osób. — Najniższy poziom punktowy to 227, podczas gdy we Wrocławiu wynosił 240 punktów. To ewidentnie świadczy o tym, że przyszli tu studiować najlepsi studenci z Polski — podkreślił rektor Piotr Ponikowski.

Dziekanem w Wałbrzychu jest prof. Beata Sobieszczańska. Swoim studentom zadeklarowała taki sam poziom jak we Wrocławiu. — Nie odejdziemy od niego nawet na milimetr — powiedziała 20 września podczas oficjalnego otwarcia.

W Wałbrzychu, podobnie jak we Wrocławiu, wykłady będą odbywać się zdalnie, natomiast ćwiczenia – na miejscu. Na pierwszym roku kierunku lekarskiego są to ćwiczenia niekliniczne i laboratoryjne. Jednym z trudniejszych przedmiotów na początku nauki medycyny od lat pozostaje anatomia. Wałbrzyscy studenci, tak jak wrocławscy, będą poznawać tajniki ludzkiego ciała przy pomocy wirtualnego stołu sekcyjnego. Pracownicy uczelni wyjaśniają, że to narzędzie dydaktyczne jest przydatne na początku drogi do zawodu lekarza, zanim studenci wezmą udział w zajęciach w prosektorium, jakie czekają ich w drugim semestrze.

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024

W czwartek na uroczystym otwarciu był reprezentant Ministerstwa Edukacji i Nauki – Wojciech Murdzek. Stwierdził, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu to najwyższa półka jakościowa. Wystarczy popatrzeć na wyniki ewaluacji.

Mamy tu do czynienia z doświadczona kadrą akademicką i wieloma wybitnymi praktykami, lekarzami. Wierzę, że obecność filii w Wałbrzychu będzie także projakościowym impulsem dla naszych szpitali w regionie.
Wojciech Murdzek, sekretarz stanu MEN

Filia w Wałbrzychu to pierwszy zamiejscowy oddział UMW w Polsce. We Wrocławiu uniwersytet medyczny zainauguruje oficjalnie rok akademicki 2023/2024 z innymi uczelniami 4 października o godz. 11.00 w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1).

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl