wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Quizy
  4. Quiz – VII Dyktando Wrocławskie. O Gerardzie, mieszkańcu wrocławskiej dzielnicy Żerniki
Pochylony nad kartką prof. Jan Miodek trzyma mikrofon i odczytuje dyktando na sali uniwersytetu Oleksandr Poliakovsky
Pochylony nad kartką prof. Jan Miodek trzyma mikrofon i odczytuje dyktando na sali uniwersytetu

Dyktando... zmora-potwora nie jednego, lecz wielu uczniów w klasie. Niejeden orzeł też zgrzyta nad nim zębami. Chcesz się z nim zmierzyć? Tekst dyktowany przez profesora Jana Miodka przekształciliśmy w quiz. Połamania myszki!

Reklama

30 śmiałków przystąpiło 16 września do dyktanda „O sfochowanym hulajnożniku Gerardzie, mieszkańcu wrocławskiej dzielnicy Żerniki”. Przez ortograficzno-interpunkcyjne sidła zastawione przez profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego przeszedł z najmniejszą liczbą wpadek Zdzisław Gruzla. Z niewielką liczbą zadrapań wyszedł z tego Jarosław Jurkowski. Na trzecim miejscu wyścig po meandrującej trasie językowej ukończyli ex aequo: Daniel Ziółkowski i Emilia Chmiel.

Pani Bogumiła, z biura Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, jest na tyle nomen omen miła, że przesłała treść VII Dyktanda Wrocławskiego. Wam podajemy je w formie quizu.

Autorką tegorocznego tekstu jest prof. Małgorzata Dawidziak-Kładoczna, kierowniczka Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. O jego ostatecznym kształcie, po naniesieniu poprawek, zdecydował prof. Jan Miodek. Mistrz słowa polskiego dyktował tekst 16 września 2023 roku na Wydziale Farmaceutycznym UWr podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (zdjęcia są tutaj).

Każdego roku dyktando wrocławskie przygotowuje zespół: prof. Małgorzata Dawidziak-Kładoczna, prof. Anna Majewska-Tworek, prof. Monika Zaśko-Zielińska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl