wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Święto Nauki Wrocławskiej. Uroczystości jubileuszowe

Uroczystości jubileuszowe na wrocławskich uczelniach. Święto Nauki Wrocławskiej obchodzone jest w rocznicę pierwszego powojennego wykładu akademickiego

Reklama

Uroczystość pod pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich był pierwszym wydarzeniem w programie Święta Nauki Wrocławskiej. Na skwerze na kampusie Politechniki Wrocławskiej zebrali się rektorzy wrocławskich szkół wyższych, wykładowcy, studenci, przedstawiciele władz samorządowych i innych instytucji oraz organizacji współpracujących ze szkołami wyższymi we Wrocławiu.

78 lat temu odbył się pierwszy wykład prof. Kazimierza Idaszewskiego, który zainaugurował życie akademickie w powojennym Wrocławiu. Od tego momentu rozpoczęła się budowa polskiego środowiska akademickiego.
Prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola

Rektor Akademii Muzycznej w swoim wystąpieniu nawiązał do mordu lwowskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich. W lipcu 1941 r. Niemcy rozstrzelali wykładowców Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, ich krewnych i przyjaciół. – Skala tej tragedii i jej bezsens każe zadać pytanie skąd się bierze zło w człowieku – mówił szef KRUWiO. – Pisarz Albert Camus twierdził, że zło wynika z niewiedzy. Skoro walka ze złem, to walka z niewiedzą, to zadaniem akademików jest brak wiedzy zwalczać.

Galeria zdjęć

Kto zostanie laureatem Nagrody Lema

Jeszcze w środę, na Politechnice Wrocławskiej, tytuł doktora honoris causa uczelni otrzyma prof. Marja Makarov z Uniwersytetu Helsińskiego, kierująca Academia Europaea, specjalistka z zakresu biochemii stosowanej i biologii molekularnej.

Podczas uroczystości ogłoszone zostanie równie nazwisko tegorocznego laureata Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl