Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Magazyn „Perspektywy” to miesięcznik edukacyjny wydawany od 1998 roku. Autorzy regularnie publikują rankingi polskich szkół różnego szczebla, które są szeroko komentowane w sektorze edukacji. We wtorek ukazało się najnowsze zestawienie oceniające jakość kształcenia na uczelniach wyższych.
Nasz ranking skierowany jest głównie do maturzystów. To swoisty „kompas”, który ma im pomóc w obraniu najlepszego kierunku drogi dalszej edukacji. Ale na wyniki rankingu czeka też środowisko akademickie.Waldemar Siwiński, kierownik rankingu, twórca polskich rankingów edukacyjnych magazynu "Perspektywy"
W rankingu pod uwagę brane są polskie uczelnie wyższe, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora (przynajmniej w jednej dyscyplinie naukowej), mają co najmniej 300 studentów studiów stacjonarnych oraz do tej pory wykształciły nie mniej niż dwa roczniki absolwentów.
Autorzy oceniają uczelnie w ramach kilku różnych kryteriów. Najważniejszym jest efektywność naukowa, ale pod uwagę brane są też warunki kształcenia, umiędzynarodowienie, prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy oraz sytuacja absolwentów na rynku pracy.
W tegorocznym zestawieniu triumfowały ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (w ubiegłym roku kolejno na 1. i 2. miejscu). Na trzecim stopniu podium znalazła się podobnie jak rok temu Politechnika Warszawska.
Politechnika Wrocławska najlepsza we Wrocławiu
Spośród wrocławskich uczelni po raz kolejny najwyżej oceniona została Politechnika Wrocławska, która w tym roku uplasowała się na 6. pozycji w kraju, notując awans o jedną pozycję. PWr utrzymała też 4. lokatę w kategorii uczelni technicznych.
Ten awans potwierdza, że Politechnika Wrocławska konsekwentnie umacnia swoją pozycję wśród najlepszych uczelni akademickich w Polsce.prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej
Politechnika Wrocławska zdobyła też trzy tytuły dla najlepszych kierunków w Polsce:
- Technologia chemiczna,
- Inżynieria chemiczna,
- Budownictwo (ex aequo z Politechniką Warszawską).
Warto zauważyć, że dwa z tych kierunków prowadzone są w ramach jednego Wydziału Chemicznego.
Dwa kierunki numer jeden w Polsce to ogromny sukces całego naszego wydziału. To zasługa wieloletniej pracy nad rozwijaniem nowoczesnych programów kształcenia, silnych zespołów badawczych oraz doskonałej współpracy z przemysłemkomentuje dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Chemicznego.
Uniwersytet Wrocławski wyżej niż przed rokiem
Druga najlepsza wrocławska uczelnia w rankingu również poprawiła swój ubiegłoroczny wynik. Uniwersytet Wrocławski awansował z 17. na 15. pozycję (ex aequo z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie). Uczelnia znajduje się też na 5. pozycji w rankingu uniwersytetów.
Jak wypadły pozostałe wrocławskie uczelnie?
Trzy kolejne uczelnie z Wrocławia zajęły miejsca:
- 21. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (spadek z 17.)
- 22. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (awans z 27.)
- 39. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (awans z 43.)
Warto odnotować, że Uniwersytet Przyrodniczy był najlepszą w rankingu polską uczelnią o profilu przyrodniczo-rolniczym.
Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu oraz Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu zajęły wspólnie grupowe miejsce z przedziału 81.-93., zaś Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu został sklasyfikowany wspólnie z innymi uczelniami na pozycji "90+".
W rankingu ujęto łącznie 101 uczelni z całej Polski.
Najlepsza uczelnia zawodowa we Wrocławiu
Autorzy „Perspektyw” w odrębnym rankingu oceniali też uczelnie zawodowe. Tu w skali ogólnopolskiej zwyciężyła Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Koszalinie. W zestawieniu znalazła się tylko jedna uczelnia z Wrocławia - Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna, która zajęła grupową lokatę 63.-71.