wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na każdą istotę na tym świecie wpływa inna istota – Olga Tokarczuk w Auli Leopoldina
Po lewej mężczyzna w szarym garniturze: Michael Sharpe, prezydent EAPM; po prawej kobieta z dredami w brązowej bluzce: Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2018)  Tomasz Hołod
Po lewej mężczyzna w szarym garniturze: Michael Sharpe, prezydent EAPM; po prawej kobieta z dredami w brązowej bluzce: Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2018)

Szeroko pojęte zdrowie człowieka to temat X międzynarodowej konferencji naukowców różnych specjalizacji medycznych, którzy przyjechali do Wrocławia, aby rozmawiać o kondycji człowieka. Podczas otwarcia konferencji Olga Tokarczuk odczytała esej pt. Wounded Place, Wounded Person. An Istroduction to Psychotopics.

Reklama

Na konferencję przyjechało do Wrocławia kilkuset naukowców z całego świata specjalizujących się w naukach medycznych. Podczas trzech dni (15–17 czerwca) wezmą oni udział w kilkudziesięciu sesjach i warsztatach.

To jubileuszowa, dziesiąta już konferencji naukowej The European Association of Psychosomatic Medicine (EAPM).

Konferencja jest dla osób, którzy zajmują się zdrowiem psychicznym, fizycznym, a nawet społecznym, bo ostatnio coraz częściej podkreśla się, że nasz styl życia i relacje społeczne mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia.
prof. Joanna Rymaszewska, przewodnicząca konferencji

Galeria zdjęć

Na konferencję przyjechali naukowcy z całego świata, nie tylko z Europy, ale też z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Jak wyjaśnia prof. Joanna Rymaszewska, są to naukowcy różnych specjalizacji: psychologii, gastrologii, kardiologii, epidemiologii, pielęgniarstwa. Łączy ich zainteresowanie holistycznym podejściem do zdrowia i do leczenia.

Bardzo mnie cieszy, że na konferencję przyjechało dużo młodych osób, studentów i doktorantów, którzy podczas konferencji będą opowiadali o swoich badaniach.
prof. Joanna Rymaszewska, przewodnicząca konferencji

Wartością spotkania jest jej interdyscyplinarność, która służy tworzeniu sieci specjalistów z różnych dziedzin, ale o wspólnych zainteresowaniach. Dzięki temu naukowcy nie zamykają się w swoich wąskich dziedzinach – wyjaśnia podczas rozmowy prof. Joanna Rymaszewska.

Ważnym punktem uroczystości rozpoczęcia konferencji był odczyt Olgi Tokarczuk, która specjalnie na tę okazję napisała esej pt. Wounded Place, Wounded Person. An Istroduction to Psychotopics [pol. Zranione miejsce, zraniona osoba. Wprowadzenie do psychotopów]. Warto przypomnieć, że Olga Tokarczuk ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i pięciokrotnie została uhonorowana doctorem honoris causa.

W swoim eseju Olga Tokarczuk analizowała koncepcje filozofów i psychologów dotyczące połączenia wszystkich żywych istot.

Olga Tokarczuk mówiła dzisiaj o tym, jak niezwykle ważne jest, aby człowiek, jako istota żyjąca, uwzględniał świat, który go otacza.
prof. Joanna Rymaszewska, przewodnicząca konferencji

Z eseju wybrzmiewała jedna myśl: człowiek nie żyje w odizolowaniu od tego, co się wokół niego dzieje. To, co nas otacza, wpływa na to, jacy jesteśmy. I odwrotnie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl