wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Co trzeba o niej wiedzieć, by szybko rozpocząć leczenie?

„Upośledzenie węchu, zaparcia, zaburzenia snu, którym towarzyszą przepełnione lękiem sny, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, choć rzadko się z nią kojarzą. Szybkie rozpoznanie jest ważne, bo pozwala rozpocząć skuteczne leczenie objawowe” – przypomina w związku z obchodzonym dziś Światowym Dniem Choroby Parkinsona dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Reklama

Szacuje się, że w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi około 80 tys. pacjentów. Najczęściej są to osoby starsze, po 60. roku życia, choć zdarza się, że schorzenie dotyka osób młodszych, nawet tych, które nie mają jeszcze 40 lat. Pod względem częstotliwości występowania jest to drugie po chorobie Alzheimera schorzenie zwyrodnieniowe układu nerwowego.

Czy chorobę Parkinsona da się wyleczyć?

Choroba Parkinsona jest na razie nieuleczalna, jednak są dostępne terapie, które przez wiele lat łagodzą uciążliwe objawy i poprawiają komfort życia chorego.

W przypadku tej choroby walczymy o maksymalnie długie zachowanie normalnej, codziennej aktywności życiowej. Udaje się to, jeśli leczenie objawowe zostanie wdrożone szybko, jeszcze w początkowych stadiach. Dlatego uczulamy pacjentów, a także lekarzy rodzinnych, na te wczesne objawy, które są dość charakterystyczne i mogą świadczyć o początku choroby Parkinsona.
dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Objawy choroby Parkinsona

Wczesne objawy choroby Parkinsona to:

 • utrata węchu
 • zaparcia
 • zaburzenia snu snu REM, podczas których pojawiają się sny z poczuciem zagrożenia

– Chory krzyczy przez sen, wykonuje ruchy obronne, rzuca się. Jeśli wcześniej nie doświadczał tego typu objawów, to sygnał, że należy skonsultować się z neurologiem – mówi prof. Sławomir Budrewicz, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Mimo postępów medycyny i coraz większej wiedzy na temat wieloczynnikowych przyczyn choroby Parkinsona nadal podstawą rozpoznania są objawy kliniczne. Nie istnieją żadne pojedyncze badania, dzięki którym można ją zdiagnozować.

Główne objawy w zaawansowanej chorobie to:

 • nasilające się spowolnienie ruchów
 • sztywność mięśni
 • drżenie spoczynkowe
 • zaburzenia postawy i chodu
 • zaburzenia układu wegetatywnego
 • zaburzenia poznawcze (otępienie)
 • depresja

Jak się leczy chorobę Parkinsona?

Leczenie zaawansowanej choroby Parkinsona nie jest proste.

– Poza doustną terapią farmakologiczną, dysponujemy także metodami infuzyjnymi. Są to dojelitowe wlewy lewodopy i podskórne wlewy apomorfiny, finansowane przez NFZ. Są dostępne w ramach programu lekowego „B90”, w tym także w naszej klinice, jako jedynej w regionie. Kwalifikują się do nich pacjenci z zaawansowaną chorobą Parkinsona. - mówi prof. Budrewicz. –  Natomiast dla chorych we wcześniejszej fazie alternatywą może być metoda operacyjna: głęboka stymulacja mózgu (DBS – Deep Brain Stimulation). Polega ona na umieszczeniu elektrod do stymulacji w jądrzeniskowzgórzowym, co poprawia sprawność chorego.

Takie zabiegi na Dolnym Śląsku wykonywane są w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu i wymagają współpracy neurologów, neuroradiologów, neurofizjologów oraz neurochirurgów. Chorzy są kwalifikowani do zabiegu w Klinice Neurologii, operowani w Klinice Neurochirurgii, a następnie prowadzeni przez neurologów w poradni dla chorych na Parkinsona.

Efekty są spektakularne, jednak DBS można przeprowadzić jedynie u tych pacjentów, u których zmiany chorobowe nie są bardzo zaawansowane. Jednym z przeciwwskazań jest podeszły wiek chorego oraz zaburzenia mowy i pamięci.
Prof. Sławomir Budrewicz

Leczenie choroby Parkinsona nie jest proste. Wymaga zaangażowania nie tylko  zespołu medycznego (m.in. lekarzy neurologów, neuroradiologów, neurochirurgów, psychologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, logopedów i dietetyków), ale także opiekunów. Ważne jest także wspieranie samych opiekunów, zarówno w edukacji o chorobie, jak i w codziennej opiece nad chorym.

Przyczyny choroby Parkinsona

– W niektórych przypadkach choroba jest uwarunkowana genetycznie, poza tym znamy szereg prawdopodobnych czynników środowiskowych wpływających na jej ujawnienie – wyjaśnia prof. Sławomir Budrewicz. – Obiecujący kierunek badań wiąże się z wpływem na białko - alfa-synukleinę, którego nieprawidłowa agregacja w mózgu zmniejsza między innymi syntezę dopaminy, a przez to pośrednio odpowiada także za charakterystyczne objawy choroby Parkinsona. Wciąż jednak za mało wiemy, a najważniejsze odkrycia dopiero przed nami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl