wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Oni” Witkacego – premiera na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego [ZDJĘCIA]

„Oni” są debiutem reżyserskim Oskara Sadowskiego i otwierają nowy cykl Teatru Polskiego „Teraz oni – debiuty”, w którym będą realizowane spektakle młodych twórców teatralnych. Premiera 6 maja na Scenie Kameralnej TP.

Reklama

- „Oni” byli dwukrotnie prezentowani w ramach cyklu czytań podczas „Czynnych Poniedziałków” – przypomina Marzena Sadocha, dramaturżka Teatru Polskiego. – Czytanie spotkało się z bardzo dobrą reakcją widowni. Tekst Witkacego okazał się niezwykle aktualny, a ukryte w nim aluzje zamieniły się w publicystykę. Zatrzymany w nim proces społeczny, polityczny i obywatelski sprawia, że na nowo odczytujemy Witkacego.

„Oni” zainaugurują też nowy cykl Teatru Polskiego „Teraz oni – debiuty”. – Młodzi twórcy nie mają szans, by zaprezentować się przed dużą publicznością. Próbują tworzyć swoje własne projekty, ale to za mało. Żeby teatr przetrwał trzeba wpuścić do niego świeżą krew – uważa Marzena Sadocha.

Oni

Oni

Dramat / Spektakl
Termin od 6 maja 2016 do 10 maja 2016

Miejsce Teatr Polski - Scena Kameralna

Zobacz

- „Oni” to zderzenie się z językiem Witkacego – mówi Oskar Sadowski. – Początkowo chciałem uciec od polityki, ale nasza rzeczywistość tak bardzo zmieniła się od pierwszego czytania, że nie mam wyjścia. Nie da się nie komentować zmian politycznych. I pomyśleć, że Witkacy napisał „Onych” tyle lat temu, a nadal jest aktualny.

„Oni” to wizja kończącego się świat cywilizacji europejskiej, budowanego na autorytetach, na filozofii. W sztuce Witkacego oglądamy świat w momencie krytycznym, rozpoczyna się proces jego upadku. Witkacy nazwa to mechanizacją, a stoją za nią tytułowi „Oni”. Kim są? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zapytać o to kim „my” jesteśmy. Bohaterowie – aktorzy w teatrze życia są jałowi, niespełnieni, uczestniczą w maskaradzie, są hipokrytami. Zdają sobie sprawę z tego, że ich świat się kończy, że nastanie inny, być może gorszy. Ta obawa u Witkacego powraca w wielu jego dziełach. Obawa przed totalitaryzmem, który odbiera jednostkom wolność okazała się profetyczna.

W spektaklu zobaczymy  Adama Szczyszczaja w roli Pana Kaliksta Bałandaszka, Anna Ilczuk zagra Spikę hrabinę Tremendosę. Wystąpią też Janka Woźnicka, Sylwia Boroń, Tomasz Lulek, Dariusz Maj, Marta Zięba, Aldona Struzik, Halina Rasiakówna, Andrzej Szeremata.

Reżyseruje Oskar Sadowski, drmaturgia Małgorzata Maciejewska, scenografia Karolina Pająk, kostiumy Paula Grocholska, wideo Katarzyna Borelowska, muzyka Maciej Kuśnierz, reżyseria światła Aleksandr Prowaliński.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl