wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. #NowyWroclaw
  6. #NowyWroclaw: Jak rozmawiać o przestrzeni? [DEBATA]
#NowyWroclaw: Jak rozmawiać o przestrzeni? [DEBATA]

Zastanawiasz się, dlaczego w twojej okolicy może powstać dyskont, a nie park. Chcesz mieć wpływ na to, jak będzie rozwijać przestrzeń we Wrocławiu. Masz pomysł na to, jak zagospodarować kamienicę Wyspa Słodowa 7? Pierwsza debata #nowyWroclaw już za nami.

Zobacz zapis video debaty 

18.00

Właśnie startujemy z pierwszym spotkanie z cyklu, jak rozmawiać o przestrzeni Wrocławia. Sala numer 2 Kina Nowe Horyzonty wypełniła się po brzegi. Mamy nadzieję, że wszystkim, którzy przyszli na spotkanie, zależy na wspólnym tworzeniu przyjaznej przestrzeni w naszym mieście.

18.30

Za nami jest już wstępne wystąpienie Łukasza Medekszy. Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Oddziału Wrocławskiego, na przykładzie nie tylko polskich, ale także innych europejskich wielkich miast, przedstawił, jak mieszkańcy mogą współtworzyć przestrzeń w której żyją. Wszędzie na świecie pokazane jest dążenie do tego, aby mieszkańcy mogli współdecydować o inwestycjach, budowach, rozbudowach i wszystkim, co dzieje się w naszym mieście. Metody, jakie są wykorzystywane do tego, to między innymi konsultacje, warsztaty i debaty.

Po nim głos zabrał Tomasz Ossowicz. Dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia przedstawił projekt konsultacji miejskich, które w naszym mieście mają ruszyć jesienią bieżącego roku. Tematy, jakich będą dotyczyć, to: Ulice i place, Rowerem po mieście, Usługi publiczne, Rzeki w mieście, Zielony Wrocław, Przestrzeń mieszkalna, Sylweta miasta i Wrocławski biznes

Ossowicz podkreślał w swojej prezentacji, jak ważny jest wzajemny dialog między urzędnikami, przedstawicielami biznesu. Ale dodał, że jest ogromna konieczność, aby do tego procesu zaangażować osoby bezpośrednio zainteresowane – zwykłych mieszkańców. – Potrzebna jest platforma konsultacji. Na pewno jest to internet, ale też spotkania, debaty, warsztaty i inne możliwości wymiany poglądów – mówił Tomasz Ossowicz. – Trzeba postawić przed sobą wyzwaniai przed którymi stoi miasto. Zanim przedstawimy mieszkańcom projektyi chcemy pokazać pomysły na ich realizację. Po spotkaniach, konsultacjach i debatach nastąpiłyby pewne rozstrzygnięcia – ukierunkowane na stworzenie projektu.

Teraz czas na panel dyskusyjny.

19.15

Po pierwszym panelu dyskusyjnym Bartłomiej Świerczewski – koordynator Zespołu Organizacyjnego Biura Rady Miejskiej wprowadził wszystkich w temat konsultacji społecznych, dotyczących kamienicy na Wyspie Słodowej 7. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców miasta. Zaczynają się 23 lutego i potrwają do 30 maja. Na początku zostanie przedstawiony harmonogram. Mają na celu zebranie opinii i uwag od mieszkańców. – Zależy nam, aby dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców, a także aby utrzymać spokojny i merytoryczny poziom dyskusji – powiedział Bartłomiej Świerczewski.

19.20

Po krótkiej prezentacji zaczęła się debata z przedstawicielami mieszkańców okolic wyspy, lokalnego biznesu i władz miasta.

W dyskusji na temat Wyspy Słodowej udział wzięli Jacek Sutryk – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Joanna Stańczyk –lokalny przedsiębiorca, przedstawiciele Inicjatywy Wyspa Słodowa 7, a także Bartłomiej Świerczewski – koordynator Zespołu Organizacyjnego Biura Rady Miejskiej. W tej części spotkania nie obyło się bez emocji, wytykania błędów. Joanna Stańczyk apelowała do władz o nieodgradzanie Wyspy Słodowej. Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, podkreślał, że uczymy się modelu demokracji deliberatywnej, czyli takiej, w której zakłada się większy udział mieszkańców, obywateli w procesie legislacyjnym. Uczymy się konsultacji społecznych i dialogu. Nie straszmy procesem prywatyzacji Wyspy Słodowej. Wyspa jest i zawsze będzie przestrzenią publiczną. Zastanawiajmy się wspólnie, jak ją zaprogramować – mówił Jacek Sutryk.

21.00

Dyskusja po panelu dyskusyjnym, dotyczącym przebiegu konsultacji w temacie przyszłości kamienicy Wyspa Słodowa 7, potwierdziła, że ta sprawa budzi wielkie emocje wśród chyba wszystkich mieszkańców Wrocławia. To jednak, jak widziana jest przyszłość tego budynku, jak i całej wyspy, jest bardzo zróżnicowane. Idealnie byłoby, gdyby konsultacje doprowadziły do wypracowania w miarę możliwości wspólnego planu.

To tyle na pierwszy raz.

Pierwsze spotkanie z cyklu #nowywroclaw za nami. Było dynamicznie, ale konstruktywnie. Wymiana zdań i opinii przebiegała na poprawnym poziomie. Przed nami trudny, ale i ekscytujący czas. Wtorkowe spotkanie pokazało jedno: wspólne rozmowy, debaty i dyskusje są potrzebne. Musimy się tego nauczyć. Pierwszy, milowy krok za nami. Przed nami kolejne. Wspólne.

Zobacz komentarze po debacie 

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl