wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Historia rękopisu „Pana Tadeusza”

Drugą odsłonę ekspozycji „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia” oglądać będzie można od 14 lutego w Kamienicy Pod Złotym Słońcem we wrocławskim Rynku.

Reklama

Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa, bo właśnie w nocy z 13 na 14 lutego 1834 w Paryżu Adam Mickiewicz zakończył pisanie epopei, która w końcu czerwca tegoż roku ukazała się drukiem.

- W tym roku przypada 180 rocznica wydania „Pana Tadeusza” – przypomina Małgorzata Orzeł, kuratorka wystawy. – Chcemy pokazać jak poemat Mickiewicza wpłynął przez ten czas na polską kulturę i literaturę, kształtując polskie myślenie o tradycji i historii.

Druga edycja wystawy jest kontynuacją pokazywanej dwa lata temu ekspozycji. Tę pierwszą będzie można sobie przypomnieć oglądając w sali na parterze oficyny południowej aplikację multimedialną pokazującą ją w technice 3D.

W „Muzeum Pana Tadeusza” zwiedzający będą mieli okazję zaznajomić się nie tylko z samym poematem, ale także ze sposobem jego odbioru, szerokimi kontekstami kulturowymi. Nie jest to szkolna ekspozycja, ale multimedialna wystawa, która zainteresuje nawet najbardziej opornych na romantyczną poezję. Wątek fabularny ksiąg od VII do XII i Epilogu, stanowić będzie myśl przewodnią ekspozycji II odsłony. Zobaczyć na niej będzie można zarówno rękopis poematu, jak i ciekawe jego wydania, także w tłumaczeniach. Na wystawie pokazane zostaną cenne obrazy i rzeźby portretujące Adama Mickiewicza, sprowadzone z muzeów w Polsce i zagranicą. Dużo miejsca zostanie poświęcone zarówno burzliwym dziejom rękopisu od jego napisania do współczesności. Nie zabraknie też kontekstów życia codziennego. – Zapraszamy do ogródka Zosi, w którym wyrosły nowe kompozycje kwiatowe, zaprezentujemy też nadniemeńskie rośliny – zapowiada Małgorzata Orzeł. – Zapraszamy do ogródka Zosi, w którym wyrosły nowe kompozycje kwiatowe, zaprezentujemy też nadniemeńskie rośliny – zapowiada Małgorzata Orzeł.

Najważniejszy element ekspozycji – rękopis też będzie można zobaczyć. Kart poematu nie można przewracać ani dotykać, ale można je przejrzeć na ekranie dotykowym.

Ak

„Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia” wystawa czynna od 15 lutego – 30 czerwca. Zwiedzać ją można od wtorku do niedzieli w godz. 10-18, w Muzeum Pana Tadeusza w Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Bilet normalny: 5,00 zł; ulgowy: 3,00 zł.; edukacyjny: 2,00 zł. Organizatorem jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Cena biletu obejmuje również wejście na odbywającą się równolegle wystawę „Portret staropolski. Genealogia rodu Sapiehów” oraz ekspozycję „Ossolineum było dla mnie drugim domem rodzinnym. Sapiehowie i Zakład Narodowy im. Ossolińskich”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl