wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Biuro Literackie rozpoczyna sezon

Ten sezon artystyczny jest szczególnie ważny. Jubileuszowy – Biuro Literackie ma 20 lat. Z tej okazji przygotowano sporo premier, spotkań autorskich i promocji za granicą, m.in. w Pradze, Berlinie i Oslo.

Reklama

Książki na 20. urodziny

Wśród rocznicowych tomów jubileuszowych są nowe książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (ukazała się w maju), Jacka Łukasiewicza (opublikowana w lipcu), na premierę czekają woluminy m.in. Bohdana Zadury (22 września), Dariusza Sośnickiego (3 listopada), Julii Szychowiak (17 listopada) i Marcina Sendeckiego (1 grudnia).

– To książki naszych najważniejszych autorów ostatnich 20 lat – wyjaśnia Artur Burszta, redaktor naczelny Biura Literackiego. O tym, że wydawnictwo ma swoją niekwestionowaną pozycję na rynku poetyckim świadczy choćby fakt, iż wydaje tu swoje utwory Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, którego krytycy uważają za poetę będącego w stanie wypełnić pustkę po śmierci Miłosza, Herberta i Różewicza. Teraz redaktorzy Biura z niecierpliwością czekają na werdykt jury Nagrody Nike, bo w ścisłej finałowej siódemce znalazła się książka poetycka Szymona Słomczyńskiego „Nadjeżdża”. – Po raz pierwszy w tym gronie znalazł się debiutujący poeta – zwraca uwagę Artur Burszta dodając, że autor został wyłoniony w programie Biura Literackiego – Połów.

Sezon spotkań i premiera dramatu

Już 18 września zaczynają się Porty po godzinach, cykl autorskich spotkań z uznanymi poetami, do których dołączą także młodzi poeci z Połowu.

Spotkania zaplanowano do grudnia, a gośćmi będą 18 września Jacek Łukasiewicz i Roman Honet, a potem m.in. Ryszard Krynicki i Marcin Sendecki (4 grudnia). Dla fanów interesujących dramatów odkryciem może być „Tragedia człowieka” węgierskiego autora Imre Madácha. Swoją premierę literacką będzie miała 6 października (ukaże się w przekładzie Bohdana Zadury), zaś kilka dni wcześniej, bo 2 października Paweł Passini pokaże w Warszawie specjalne widowisko na podstawie „Tragedii człowieka”. Artur Burszta porównuję znaczenie Madácha do tego, jakie ma w polskiej literaturze Adam Mickiewicz. – „Tragedia człowieka” jest dla Węgrów tak samo ważna jak „Pan Tadeusz” dla Polaków – podkreśla.

Kora w jury konkursu

Wprawdzie jubileuszowy festiwal Port Literacki dopiero w dniach 24-26 kwietnia 2015 roku w Teatrze Współczesnym, ale już teraz wiadomo, że czeka nas premiera dramatu Tymoteusza Karpowicza, a preludium są konkursy, do których można się zgłaszać już teraz.

Jednym z nich jest organizowany po raz ósmy konkurs „Nakręć wiersz”, po raz trzeci „Komiks wierszem” (tym razem po ukraińsku), „Zagraj literaturą”, czyli konkurs na adaptację filmowa, teatralną i radiową (w jury zasiądzie m.in. Przemysław Wojcieszek), wreszcie konkurs „Poezja do śpiewania” na skomponowanie , wykonanie i nagranie piosenki z tekstu zaczerpniętego ze specjalnego Banku utworów przygotowanego przez organizatorów (uczestników oceniać będzie m.in. Kora).

Szczegóły znajdziecie na www.portliteracki.pl/projekt/strony

Port zagraniczny

Na 20-lecie Portu i Biura Literackiego zaplanowano także podróże na światowe festiwale literackie.

– To próba zainteresowania wrocławską działalnością zagranicznych partnerów – wyjaśnia Artur Burszta. To także promocja polskiej kultury za granica. Warto, zwłaszcza że owocuje to przyszłymi przekładami, zainteresowaniem (może nie błyskawicznym, ale rozłożonym w czasie i skutecznym).

Port pojawi się do grudnia 2015 roku na 10 festiwalach, w tym tak prestiżowych, jak walijski Hay Wales Festival, czy tak ciekawych jak Hyderabad Literature Festival w Indiach.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl