Zobacz, czy pociąg przyjedzie na czas

Pasażerowie mogą lepiej planować podróż pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły na swojej stronie internetowej, monitoring wszystkich połączeń w czasie rzeczywistym. System pokazuje aktualną pozycję pociągu na mapie oraz informuje o utrudnieniach. Nowe narzędzia rozszerzają możliwości Portalu Pasażera PLK zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz rozkłady jazdy. 


Wszystkie informacje na temat podróży pociągiem można znaleźć na tej stronie. Teraz doszła nowa sekcja Mój pociąg. Każdy tam może sprawdzić czy jego pociąg przyjedzie zgodnie z planem i śledzić go na mapie. W przypadku zmian, podane są przyczyny i czas opóźnienia oraz przewidywana godzina przyjazdu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje np. o wprowadzeniu komunikacji zastępczej.
Wszystkie z ponad 4 tysięcy pociągów pasażerskich uruchamianych każdego dnia, można zobaczyć na mapie z podziałem na poszczególne województwa. Dane na temat pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury.

- Pasażer jest w centrum uwagi. Dziś otrzymuje nie tylko rozkład jazdy na plakacie, czy
w internecie. Ma także podgląd na trasę pociągu w czasie rzeczywistym i szczegóły przejazdu. Korzystając z naszych danych, planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych, bieżące informacje o realnym czasie podróży, pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności – mówi Andrzej Pawłowski wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W Portalu Pasażera nadal dostępne jest wyszukiwanie najlepszego połączenia wg wybranych kryteriów. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami, jak przedział biznesowy, wagon barowy czy przewóz rowerów. Po zaplanowaniu wyjazdu użytkownik może również skorzystać z wygodnej opcji planowania powrotu. 

Wszystko dla pasażera

Zarządca infrastruktury rozpoczął udostępnianie danych od rozkładów i wyszukiwania połączeń w 2012 r. Od tego czasu zapewniony jest dostęp do plakatowych rozkładów jazdy dla każdej stacji i przystanku na sieci PLK, z możliwością wydruku na 21 dni przed wejściem w życie. Zainteresowani szczegółami mogą podejrzeć bądź wydrukować sieciowy rozkład jazdy z wyszukiwaniem dla danej linii, stacji, tablicy.

Od grudnia 2013 r. dostępna jest aplikacja Rozkład jazdy na urządzenia mobilne. Od marca br. jest zaktualizowana i działa szybciej. Dzięki niej można zaplanować podróż według własnych kryteriów z poziomu urządzenia przenośnego. Program informuje również o peronie  i torze, z którego odjedzie pociąg. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami, a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami. Wybraną relację można rozwinąć w tabeli i dzięki temu sprawdzić czas przyjazdu do poszczególnych stacji na trasie pociągu. Po zaplanowaniu wyjazdu użytkownik może również skorzystać z wygodnej opcji planowania powrotu.

Od 2012 r. PLK odpowiada za udostępnianie i aktualizacje rozkładów jazdy na peronach wszystkich stacji i przystanków kolejowych w Polsce oraz na stronie internetowej rozklad.plk-sa.pl. Od grudnia 2013 roku PLK zarządza również informacją głosową i wizualną na stacjach i przystankach. Wszystkie działania realizowane przez spółki Grupy PKP oraz przewoźników, mają na celu podnoszenie standardów obsługi podróżnych.
materiały: PKP PLK 

Zgłoś uwagę