wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zoo Wrocław będzie gościć zooedukatorów z całej Europy. Wyjątkowa konferencja startuje 13 marca

Edukacja to jedna z podstawowych misji ogrodów zoologicznych. Od 13 do 17 marca wrocławskie zoo będzie gospodarzem największej konferencji zooedukatorów – EAZA Education Conference 2023. 150 gości z 70 instytucji będzie brało udział w poświęconych edukacji prelekcjach, wykładach i dyskusjach panelowych.

Reklama

Wydarzenie zaplanowano w ramach działań EAZA – Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Zoo Wrocław jest gospodarzem tej cyklicznej imprezy, wraz z Komisją Edukacji EAZA.

EAZA Education Conference 2023 – program konferencji

To dla nas zaszczyt, że wrocławskie zoo zostało wybrane na organizatora tak prestiżowej, branżowej konferencji. Początkowo, konferencja miała się odbyć w roku 2020, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Aż wreszcie jest!
Marta Zając-Ossowska, dyrektor Wydziału Edukacji, członkini EAZA Education Committee.

Strona konferencji zooedukatorów wraz z programem dostępna na stronie internetowej EAZA.

– Ponad 150 osób zechciało się na konferencję zarejestrować, przyjechać do Wrocławia, podzielić się doświadczeniami, zapoznać się z działaniami wrocławskiego zoo. Cieszy mnie fakt, że wszyscy spotkamy się w końcu twarzą w twarz. Formuła konferencji on-line już się wyczerpała, a bezpośredni kontakt jest niezwykle ważny, by efektywnie dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami i wspierać się w działaniach dotyczących szeroko pojętej edukacji ekologicznej – dodaje Marta-Zając Ossowska.

Jednym z tematów poruszonych na tegorocznej konferencji będzie korzystanie z nowych możliwości edukacji cyfrowej (także zdalnej). Prelegenci poruszą także zagadnienia nauczania o ochronie przyrody oraz wpływie, jaki ma edukacja na działalność ochroniarską. Uczestnicy paneli będą dyskutować o swoich doświadczeniach ze zwiedzającymi ogrody zoologiczne. Porozmawiają między innymi o tym, co goście zoo wiedzą o najsłabiej poznanych gatunkach.

Edukacja – nieodłączna część i jedna z kluczowych misji Zoo Wrocław

Edukacja jest jedną z najważniejszych misji współczesnych ogrodów zoologicznych. W każdym dużym zoo na całym świecie działa jednostka odpowiedzialna za kształcenie odwiedzających, głównie tych najmłodszych. We wrocławskim zoo jej odpowiednikiem jest Wydział Edukacji, którego początki sięgają kwietnia 2007 r. Powołanie takiej jednostki (wtedy Sekcji Marketingu i Edukacji) wzorem innych ogrodów, było jedną z pierwszych inicjatyw ówczesnego dyrektora zoo Radosława Ratajszczaka.

Obecnie Wydział Edukacji wrocławskiego zoo liczy sześć osób i zajmuje się propagowaniem wiedzy w zakresie ochrony bioróżnorodności. Pracownicy oprowadzają wycieczki zorganizowane po zoo, prowadzą dziecięce półkolonie, kampanie edukacyjne i nauczają o gatunkach żyjących zwierząt – także w szkołach. Nauka odbywa się także za pomocą przygotowanych przez edukatorów plansz informacyjnych i opraw edukacyjnych przy wybiegach zwierząt. Ponadto wydział podejmuje projekty naukowe z uczelniami wyższymi.

Oferta edukacyjna obejmuje przede wszystkim oprowadzanie grup (dzieci i dorosłych) oraz prowadzenie zajęć na terenie zoo. Oprowadzanie może odbywać się według wcześniej wybranego programu – z czego chętnie korzystają zwłaszcza szkoły lub przebiegać trasą wybraną przez odwiedzających (dorośli zwiedzający zoo meleksem często wybierają tę opcję). Oferta jest stale poszerzana. W ubiegłym roku doszły do niej zajęcia edukacyjne dla najmłodszych: o delfinach (których modele wiszą w holu Afrykarium) oraz zwierzętach sawanny.

Pracownicy Wydziału Edukacji przeprowadzili w 2022 roku zajęcia dla ponad 26,5 tys. dzieci i kilka turnusów półkolonii dla kolejnych kilkuset młodych przyrodników. Oprowadzili po zoo także niezliczone wycieczki zainteresowanych grup – także złożonych z dorosłych.

Galeria zdjęć

Zapisy na zajęcia z zooedukatorem

Na zajęcia z zooedukatorem można zapisać się telefonicznie: 71 340 71 09 lub 71 34 07 125 albo mailowo: zoo-edukacja(at)zoo.wroc.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl