wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zmiany w opłatach za wywóz śmieci od 1 września
Zmiany w opłatach za wywóz śmieci
Zmiany w opłatach za wywóz śmieci

Od 1 września we Wrocławiu wzrosną ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi. jest to wynik nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej z 2019 roku, która zmieniła system wprowadzając maksymalne stawki dla nieruchomości niezamieszkałych (np. sklepów) i kolejną frakcję, jaką są bioodpady. O zmianach zdecydowali radni podczas XXV sesji Rady Miejskiej Wrocławia 23 lipca.

Reklama

Na przestrzeni lat znacznie wzrosły ilości wytwarzanych, odbieranych i zagospodarowanych odpadów komunalnych. We Wrocławiu licząc od 2015 roku to 45 000 ton więcej. Warto pamiętać, że również przedsiębiorcy zajmujący się wywozem odpadów ponoszą większe koszty - począwszy od gwałtownego wzrostu opłaty za składowanie odpadów, ale też koszty pracy i energii.    

Planowany wzrost cen dla mieszkańców Wrocławia to 36 proc. Sam system naliczania opłat pozostaje bez zmian. Na tle innych polskich miast jest to jedna z najniższych podwyżek:

  • 32 proc. miast powiatowych podniosło ceny o 100 proc.
  • 61 proc. miast powiatowych podniosło ceny o 50-100 proc.

W porównaniu do Unii Metropolii Polskich Wrocław jest wśród tych miast, gdzie podwyżki są najniższe. 86 proc. miast UMP podniosło ceny o 50-100 proc.

Przykładowo: Czteroosobowa rodzina w 50 m2 mieszkaniu płaciła do tej pory (segregując odpady) 10,50/os. Po ustawowej korekcie rodzina zapłaci 15 zł/os.

Nowe stawki 

Zabudowa wielorodzinna (większość wrocławian):

  • 1,20 zł/za każdy m2 – jeśli na jednego lokatora przypada do 27 m2 (obecnie 0,85 zł za każdy m2),
  • 25,50 zł od osoby - jeżeli na 1 lokatora przypada więcej niż 27 m2 (obecnie 19 zł).

Domki jednorodzinne i budynki do 4 mieszkań:

  • 1,30 zł/ za każdy m2 – jeśli na 1 lokatora przypada do 27 m2 (obecnie 0,95 zł za każdy m2),
  • 29,50 zł od osoby - jeżeli na 1 lokatora przypada więcej niż 27 m2 (obecnie 22 zł).

Wprowadzana korekta nie ma związku z kosztami ponoszonymi przez pandemię koronawirusa. Największy wpływ na zmiany w cenach wywozu śmieci miała ustawa śmieciowa z 2019 roku oraz fakt, że coraz więcej odpadów znajduje się w kontenerach.

Deklaracja śmieciowa on-line

Miasto zachęca mieszkańców do skorzystania z narzędzia, dzięki któremu wypełnienie deklaracji śmieciowej jest proste jak nigdy dotąd. Kliknij, aby obliczyć wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wypełnij i złóż deklarację on-line

Narzędzie umożliwia kalkulację opłaty oraz przygotowania deklaracji on-line. Gotową deklarację można złożyć elektronicznie przez ePUAP lub tradycyjnie w wersji papierowej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl