wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zarządcy komunalni dbają o zieleń na miejskich podwórkach
Skwer przy ul. Szewska i Oławska zdjęcie ilustracyjne, fot. ZZK
Skwer przy ul. Szewska i Oławska

We Wrocławiu nie tylko Zarząd Zieleni Miejskiej zajmuje się drzewami i krzewami. O zieleń na wrocławskich skwerach i podwórkach dbają także zarządcy gminnych nieruchomości.

Reklama

Tak jest m.in. w przypadku Zarządu Zasobu Komunalnego, który w najbliższych dniach podpisze nowe umowy na pielęgnację drzew i krzewów zdobiących miejskie tereny i podwórka. Jednostka rozstrzygnęła już przetargi. W ciągu najbliższego roku wyda na to zadanie blisko 530 tys. złotych.

Ponad 3,5 tys. drzew i krzewów

Zarząd Zasobu Komunalnego pod swoją opieką posiada obecnie ponad 3,5 tysiąca drzew i krzewów. Rosną one głównie na podwórkach i terenach przylegających do gminnych budynków. W ramach nowych umów profesjonalne firmy będą realizowały przeglądy tzw. prześwietlenia koron drzew, usuwały suche i połamane gałęzie oraz posusz i jemioł, a także prowadziły korekty koron tak, aby zapewnić właściwy dostęp do ścian i dachów budynków.

Fot. ZZK

– Te umowy pozwolą nam skutecznie zadbać o zieleń, która ozdabia nasze podwórka i zielone tereny zlokalizowane w 13 rejonach miasta. Pozwolą również poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. W sytuacji zwisających lub połamanych gałęzi, będziemy mogli je szybko i profesjonalnie usunąć – wyjaśnia Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Każdego roku wiosną i jesienią, ZZK zleca również nasadzenia drzew i krzewów na terenach, którymi zarządza. W 2020 roku tylko z tytułu kompensacji i wyrównania posadzono 117 drzew i 654 sztuk krzewów ozdobnych. Do tej puli należy doliczyć dziesiątki nowych drzew i setki krzewów, które pojawiły się na wrocławskich podwórkach w ramach rewitalizacji.

Kilkaset tys. złotych na nasadzenia i pielęgnację

Na nasadzenia i pielęgnację zieleni spółka Wrocławskie Mieszkania przeznaczy w najbliższych latach kwotę prawie 340 tys zł. Dzięki temu na podwórkach i skwerach zarządzanych przez WM pod koniec roku pojawiła się nowa zieleń. W sumie nasadzono 212 drzew oraz 21 krzewów.

Poznaj nas lepiej !

Opublikowany przez Wrocławskie Mieszkania Piątek, 18 grudnia 2020

– Nasadzenia kosztowały prawie 220 tys zł, pozostała wartość zlecenia realizowana w latach 2021-23 to prace pielęgnacyjne. Najwięcej nowych nasadzeń pojawiło się w rejonie Placu Grunwaldzkiego i na Południu miasta, co nie oznacza, że na innych osiedlach nowe drzewa i krzewy się nie pojawią – zaznacza Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Fot. Wrocławskie Mieszkania

Te działania to kolejne nasadzenia obok tych realizowanych równolegle przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Przypomnijmy, że w 2020 roku wrocławski ZZM zasadził m.in. 2944 drzew, 69,7 tys. krzewów i ponad 10 tys. pnączy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl