wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. XIV LO we Wrocławiu będzie miało własny sad [WIDEO]
Uczniowie XIV LO po lekcjach sadzą szkolny sad fot. Janusz Krzeszowski
Uczniowie XIV LO po lekcjach sadzą szkolny sad

Teren przy XIV LO we Wrocławiu powoli zamienia się w szkolny sad. Tworzą go uczniowie, którzy po lekcjach podwijają rękawy i wkopują kolejne owocowe drzewka. A wszystko w ramach „Tradycyjnego sadu” – ogólnopolskiego konkursu, którego zostali laureatami.

Reklama

Od teorii do praktyki

Sadzenie drzew to drugi etap projektu „Tradycyjny sad”. Wcześniej uczniowie Czternastki musieli zdobyć wiedzę teoretyczną z zakresu sadownictwa i sposobu pielęgnacji drzew. Potem przygotować projekt sadu, który ostatecznie został doceniony i wyróżniony. W nagrodę otrzymali grant na stworzenie własnego takiego miejsca.

– Na terenie naszej szkoły sadzimy tradycyjne odmiany m.in.: jabłoni, czereśni, porzeczek, malin i jagód. Bawimy się przy tym świetnie. To superinicjatywa, a przy okazji robimy coś pożytecznego i uczymy się samych praktycznych rzeczy – mówi Piotrek, uczeń klasy 2c XIV LO we Wrocławiu.

Wielu z nich po raz pierwszy sadziło owocowe drzewa, odkrywając przy tym tajniki sadownictwa.

– Nauczyłyśmy się, jak zaprojektować takie miejsce, gdzie i w jakiej odległości sadzić drzewa. Także to, że nie zawsze jedno drzewo może rosnąć obok drugiego, dlatego powinno się odpowiednio je dobierać – mówi Hania, uczennica klasy 2c XIV LO. – Dodatkowym doświadczeniem jest też praca w grupach, a nie da się ukryć, że już za takim spotykaniem się w większym gronie bardzo tęskniliśmy – dodaje.

Nauka i dobra zabawa w jednym

Marian Piszczek, nauczyciel biologii w XIV LO we Wrocławiu, który koordynuje akcje sadzenia drzew, potwierdza, że młodzież poza tym, że się uczy, to przede wszystkim dobrze się przy tym bawi.

– Jestem pod wrażeniem ich pracy. I cieszę się, że młodzież z chęcią bierze udział w takim projekcie. Sadzimy sad, by chronić różnorodność biologiczną i zachować te tradycyjne odmiany drzew i krzewów – podkreśla Marian Piszczek, nauczyciel biologii w XIV LO. – Przy czym, to miejsce służyć będzie nie tylko im, ale także ich kolegom i koleżankom za kilka lat – podkreśla.

Dla uczniów sadzenie drzew to znakomita okazja, by się spotkać, fot. Janusz Krzeszowski

Zielona enklawa

W sumie, na terenie szkoły posadzonych zostanie kilkanaście drzewek. Nowy sad nie jest jednak pierwszą taką zieloną inicjatywną Czternastki. Na terenie placówki rosną już bowiem inne drzewa, krzewy, a nawet zioła, które posadziła młodzież.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl