Link do strony www.wroclaw.pl

  XIV LO we Wrocławiu będzie miało własny sad [WIDEO]

  Teren przy XIV LO we Wrocławiu powoli zamienia się w szkolny sad. Tworzą go uczniowie, którzy po lekcjach podwijają rękawy i wkopują kolejne owocowe drzewka. A wszystko w ramach „Tradycyjnego sadu” – ogólnopolskiego konkursu, którego zostali laureatami.

  Uczniowie XIV LO po lekcjach sadzą szkolny sad fot. Janusz Krzeszowski
  Uczniowie XIV LO po lekcjach sadzą szkolny sad

  Od teorii do praktyki

  Sadzenie drzew to drugi etap projektu „Tradycyjny sad”. Wcześniej uczniowie Czternastki musieli zdobyć wiedzę teoretyczną z zakresu sadownictwa i sposobu pielęgnacji drzew. Potem przygotować projekt sadu, który ostatecznie został doceniony i wyróżniony. W nagrodę otrzymali grant na stworzenie własnego takiego miejsca.

  – Na terenie naszej szkoły sadzimy tradycyjne odmiany m.in.: jabłoni, czereśni, porzeczek, malin i jagód. Bawimy się przy tym świetnie. To superinicjatywa, a przy okazji robimy coś pożytecznego i uczymy się samych praktycznych rzeczy – mówi Piotrek, uczeń klasy 2c XIV LO we Wrocławiu.

  Wielu z nich po raz pierwszy sadziło owocowe drzewa, odkrywając przy tym tajniki sadownictwa.

  – Nauczyłyśmy się, jak zaprojektować takie miejsce, gdzie i w jakiej odległości sadzić drzewa. Także to, że nie zawsze jedno drzewo może rosnąć obok drugiego, dlatego powinno się odpowiednio je dobierać – mówi Hania, uczennica klasy 2c XIV LO. – Dodatkowym doświadczeniem jest też praca w grupach, a nie da się ukryć, że już za takim spotykaniem się w większym gronie bardzo tęskniliśmy – dodaje.

  Nauka i dobra zabawa w jednym

  Marian Piszczek, nauczyciel biologii w XIV LO we Wrocławiu, który koordynuje akcje sadzenia drzew, potwierdza, że młodzież poza tym, że się uczy, to przede wszystkim dobrze się przy tym bawi.

  – Jestem pod wrażeniem ich pracy. I cieszę się, że młodzież z chęcią bierze udział w takim projekcie. Sadzimy sad, by chronić różnorodność biologiczną i zachować te tradycyjne odmiany drzew i krzewów – podkreśla Marian Piszczek, nauczyciel biologii w XIV LO. – Przy czym, to miejsce służyć będzie nie tylko im, ale także ich kolegom i koleżankom za kilka lat – podkreśla.

  Dla uczniów sadzenie drzew to znakomita okazja, by się spotkać, fot. Janusz Krzeszowski

  Zielona enklawa

  W sumie, na terenie szkoły posadzonych zostanie kilkanaście drzewek. Nowy sad nie jest jednak pierwszą taką zieloną inicjatywną Czternastki. Na terenie placówki rosną już bowiem inne drzewa, krzewy, a nawet zioła, które posadziła młodzież.

  Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook