wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

WROCŁAWSKA PRZYRODA — płazy i gady

 Żółw czerwonolicy Fot. Bartłomiej Gorzkowski
Żółw czerwonolicy

We Wrocławiu żyje pięć gatunków gadów i trzynaście gatunków płazów — to stosunkowo dużo jak na warunki miejskie. Węże, jaszczurki, żaby, ropuchy, traszki i inne ciekawe stworzenia. Zwierzęta te zasiedlają różnorodne obszary w obrębie miasta, zarówno mocno przekształcone, silnie zurbanizowane, jak i tereny zieleni naturalnej.

Reklama

Wrocławskie płazy i gady żyją m.in. w lasach, na łąkach, w przydomowych ogródkach, fontannach. Można je spotkać również na wałach przeciwpowodziowych, na środku osiedla, w różnego rodzaju zbiornikach wodnych. Żyją tuż obok nas. Są naszymi sprzymierzeńcami w walce z uporczywymi owadami, a wiosną umilają nam wieczory, śpiewając dla swych samic. Niektóre mają bardzo ciekawe ubarwienie, kojarzące się z mieszkańcami lasów tropikalnych, a także bardzo ciekawe zachowania obronne.

Czytaj także: Inwazyjne gatunki zagrożeniem dla przyrody – odłowy żółwi ozdobnych z Fosy Miejskiej

Mimo tego zwykły mieszkaniec wie o tej grupie zwierząt bardzo niewiele — dlatego też powstała publikacja „WROCŁAWSKA PRZYRODA — płazy i gady". Zapraszamy do lektury!

Wrocławska przyroda plazy-gady from Wroclaw

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama