wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Wrocław dla środowiska

Zespół ekspertów o międzynarodowym doświadczeniu przygotuje zestaw propozycji zmian w legislacji krajowej z zakresu zrównoważonego rozwoju i technologii klimatycznych.

Reklama

Prezydent Wrocławia tuż przed wakacjami zapowiedział powstanie zespołu ekspertów w ramach klimatycznego KIC, który ma za zadanie stworzyć zbiór zmian w prawie, które mają poprawić ochronę środowiska.

Klimatyczny KIC to jedna z trzech pierwszych Wspólnot Wiedzy i Innowacji powołanych w 2010 roku przez Europejski Instytut Technologiczny. Siedzibą europejskiej jednostki zajmującej się zmianami klimatycznymi jest Wrocław.

– Grzechem byłoby nie wykorzystać tak dużego potencjału intelektualnego jakim jest stworzony przez Unię Europejską we Wrocławiu Klimatyczny Węzeł Wiedzy i Innowacji – mówi Rafał Dutkiewicz. – Przygotowany przez zespół złożony z niezależnych ekspertów zestaw zmian ma na celu poprawę ochrony środowiska w Polsce ale także ma pomóc we wdrożeniu dobrych praktyk z zakresu energii, budynków i transportu we Wrocławiu.

– Współpracując z magistratem i m.in. z międzynarodową organizacją pozarządową CDP, chcemy wypracować propozycje legislacyjne, które dadzą konkretne rozwiązanie i efekt – dodaje Cezary Lejkowski, dyrektor Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz członek grupy sterującej stowarzyszenia Climate-KIC.

Wśród takich propozycji mogą się znaleźć np. pełne odliczenie VAT dla firm, które zakupią auta elektryczne czy wymóg prawny wykorzystywania w remontach budynków materiałów energooszczędnych. – Chcemy także zaproponować tzw. zielone przetargi. W Wiedniu wprowadzenie ich w latach 2004-2007 pozwoliło zaoszczędzić 44 mln euro oraz zmniejszyć o 100 tys. ton emisję CO2 – mówi Joanna Wis, dyrektor międzynarodowej organizacji pozarządowej CDP. – Chodzi o to, by tak tworzyć zapisy przetargu aby promować i wymagać od wykonawców stosowania rozwiązań proekologicznych – wyjaśnia Rafał Dutkiewicz. – Polskie miasta czekają na zmiany w prawie, by móc skutecznie walczyć o czyste powietrze i środowisko. Samorządy nie mają dziś dobrych narzędzi. Ten zespół je przedstawi.

O inicjatywie

Zespół międzynarodowych ekspertów przygotuje zestaw propozycji zmian w legislacji krajowej z zakresu zrównoważonego rozwoju i technologii klimatycznych.

Dlaczego to jest ważne?

Rozwój nowoczesnych miast, innowacyjność przedsiębiorstw, czy dobrobyt mieszkańców, zależą od dobrej legislacji, wspierającej zrównoważony rozwój.

Zespół ekspertów

Zespół ekspercki jest otwarty, co oznacza że przyjmiemy chętne osoby, które chciałby brać aktywny udział w pracach zespołu. Chcesz nas wesprzeć swoją wiedzą? Chcesz mieć aktywny wpływ na rozwój Polski? Dołącz do zespołu!
 • Cezary Lejkowski i Klimate-KIC
 • Joanna Wis i CDP
 • Joanna Kiernicka i Gmina Wrocław
 • ...

 

 

Przykładowe zmiany w prawie dla poprawy ochrony środowiska

 • Za zielony dach lub ścianę - ulga w podatku (projekt już skierowany do Rady Miejskiej Wrocławia) - CZYTAJ WIĘCEJ
 • "Zielone" przetargi
 • Pełne odliczenie VAT dla firm, które zakupią auta elektryczne
 • ...

Włącz się w prace zespołu ekspertów

.

Zaproponuj swój pomysł na zmiany w prawie


Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl