wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Woda w Odrze ponownie zasolona. Katastrofa może się powtórzyć?
Na zdjęciu Odra we Wrocławiu, widziana z kładki. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu Odra we Wrocławiu, widziana z kładki. Zdjęcie ilustracyjne

Po 3 miesiącach od katastrofy ekologicznej woda w Odrze została ponownie zasolona. O przekraczającym normy poziomie stężenia soli poinformowały w poniedziałek, 31 października, niemieckie media. Informację potwierdził Krajowy Urząd Ochrony Środowiska w Brandenburgii – podaje Deutsche Welle.

Reklama

Wysoka zawartość soli w wodzie w połączeniu z wysoką temperaturą doprowadziły latem do dramatycznego w skutkach zakwitu toksycznych glonów.

Z pomiarów po stronie niemieckiej wynika, że temperatura wody w Odrze wynosi obecnie 13 stopni Celsjusza. To za mało, by groził nam w tej chwili ponowny zakwit glonów. Znacznie wyższy jest także poziom wody.

Problem może pojawić się, kiedy zrobi się cieplej. Zdaniem ekologa wody Christiana Woltera z Leibniz Institute, skoro w Odrze jest obecnie dwa razy więcej wody niż latem, to ilość ładunków soli jest co najmniej tak samo duża lub nawet większa niż wówczas.

Latem może nam grozić ponowne wymieranie ryb. Przyczyna katastrofy nie została bowiem usunięta.

Regulacja Odry przez Polskę zostanie zaskarżona do sądu

Rząd Brandenburgii zapowiedział z kolei w ostatnich dniach zaskarżenie do sądu prac przy rozbudowie Odry, prowadzonych po polskiej stronie. Władze landu wzywają Polskę do wstrzymania prac, które nie uwzględniają w ich ocenie konsekwencji zmian klimatycznych. O odstąpienie od regulacji rzeki i skoncentrowanie się na odbudowie jej ekosystemu, apelują także organizacje pozarządowe, m.in. WWF.

Polski rząd tłumaczy prowadzone prace koniecznością ochrony przeciwpowodziowej. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl