wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Czy wielkie odkomarzanie ruszy we Wrocławiu już w ten weekend? [SPRAWDŹ KIEDY I GDZIE]
Preparat zabijający larwy komarów może być rozpylany z samolotu UM Wrocław
Preparat zabijający larwy komarów może być rozpylany z samolotu

Po ostatnich, intensywnych opadach deszczu, które nawiedziły Wrocław i okolicę, mogą pojawić się komary: wzrósł bowiem poziom wody w rzekach, pojawiły się rozlewiska i tym samym wylęgnąć się w nich mogą tzw. popowodziowe gatunki komarów. Miasto Wrocław zamierza z nimi walczyć. Przeczytajcie szczegóły akcji odkomarzania.

Reklama

Od piątku, 26 sierpnia do soboty 27 sierpnia będą monitorowane wszystkie miejsca, w których mogą pojawić się larwy komarów. W przypadku stwierdzenia ich występowania natychmiast zostaną potraktowane preparatem mikrobiologicznym. W przypadku dużych rozlewisk na otwartych przestrzeniach, w obrębie dolin rzecznych, preparat zostanie rozpylony z samolotu.

- Dzięki takiemu działaniu ograniczamy rozwój populacji komarów, przerywając cykl rozwojowy, prowadząc zabiegi na znacznie mniejszej powierzchni. Tym samym minimalizujemy konieczność zastosowania preparatów chemicznych na osobniki dorosłe, gdzie opryski muszą zostać przeprowadzone na znacznie większych powierzchniach i nie pozostają bez wpływu na środowisko – informuje Grzegorz Rajter z Urzędu Miejskiego Wrocławia.   

Zobaczcie, jak miasto radzi sobie z komarami i jakie są dobre praktyki, by ochronić się przed tymi owadami.

Jak radzić sobie z komarami? Zasadź lawendę.

– W 2022 roku kontynuujemy kampanię edukacyjną dla mieszkańców, aby pokazać, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk, aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej – wyjaśnia Grzegorz Rajter.

Ulotki i plakaty trafiły miedzy innymi do działkowiczów, informacje pojawią się też na ekranach w MPK, czy w budynkach urzędu. Będą również publikowane w mediach społecznościowych na profilu Zielony Wrocław.   

Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. Warto sadzić lawendę, miętę pieprzową, komarzycę, kocimiętkę, bazylię, mirt, koper włoski czy surmię bignoniową.

Miasto, podobnie jak w poprzednim roku, przy okazji różnych wydarzeń, rozdaje lawendę.

Galeria zdjęć

Dobre praktyki – jak radzić sobie z komarami?

 • Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie, np. moskitierą, lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
 • Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem).
 • Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 tys. komarów).
 • Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
 • Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.  
 • Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
 • W oczkach wodnych, jeżeli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
 • Jesienią i wiosną usuwaj samice, które znalazły schronienie w takich pomieszczeniach, jak strychy, piwnice.

Aby zminimalizować skutki ukąszeń, stosuj indywidualną ochronę przed komarami:

 • Używaj moskitier, czyli siatek, chroniących twój dom przed komarami i innymi owadami.
 • Stosuj preparaty, zawierające substancje odstraszające komary, specjalistyczne do pomieszczeń oraz kosmetyczne bezpośrednio na ciało.
 • Stosuj odpowiednią odzież (długi rękaw i spodnie), ochraniającą ciało zwłaszcza wieczorem i nad ranem, w czasie największej aktywności komarów.
 • Eliminuj miejsca sprzyjające rozwojowi komarów na swojej posesji i w jej sąsiedztwie.
 • W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary, m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl